Prezentacje obrazu Daniela Pawłowskiego pt. „Ekstaza Kopernika” w Domu Mikołaja Kopernika.
Sztuki wizualne

Prezentacje obrazu Daniela Pawłowskiego pt. „Ekstaza Kopernika” w Domu Mikołaja Kopernika.

  • Wydarzenie archiwalne: 08.03.2024
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Dom Mikołaja KopernikaToruń, ul. Mikołaja Kopernika 15

Dom Mikołaja Kopernika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na prezentację obrazu Daniela Pawłowskiego pt. „Ekstaza Kopernika”. Dzieło powstało z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma. Prezentacja obrazu odbędzie się 8 marca br. o godz. 17.00, a dostępny będzie dla zwiedzających do 24 marca br.

Daniel Pawłowski urodził się 23 maja 1989 roku we Włocławku. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizującym się w konserwatorstwie zabytków.

Jego wszechstronne umiejętności artystyczne rozwijały się od najmłodszych lat w pracowni Waldemara Bilińskiego we Włocławku. Obecnie jest jednym z najbardziej cenionych artystów wśród młodego pokolenia. W 2022 roku zajął 66. miejsce w rankingu TOP 100 portalu Artprice.com, jako jeden z najlepiej sprzedających się artystów na świecie do 40. roku życia.

Artysta skupia się głównie na surrealistycznych kompozycjach rzeźbiarskich, w których wykorzystuje znane posągi i elementy architektury, przesuwając ich znaczenie i zmieniając wymowę. Symbol odgrywa niezwykle istotną rolę w jego dziełach, stanowiąc środek komunikacji z odbiorcą. Twórczość artysty oscyluje między romantyzmem a symbolizmem. Często podejmuje temat przemijalności, co widać w monumentalnej kompozycji „Jestem winien duszę...”.

Nie unika również tematyki historycznej, którą przedstawia na swój niezwykły sposób. Obraz „Bona Sforza d'Aragona” to historia życia królowej, który przypomina surrealistyczny portret pełen cierpienia i niepokoju.

Zapraszamy do zapoznania się z nowym spojrzeniem na postać Mikołaja Kopernika.

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.

 

_______________

Wydarzenie: Prezentacja obrazu „Ekstaza Kopernika”

Miejsce: Dom Mikołaja Kopernika

Prezentacja: 8 marca br., godz. 17.00

Termin: 9–24 marca br.Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu