“POSZUKIWACZE BURSZTYNOWEJ ARKI…” – WERNISAŻ
Dziedzictwo  /  Sztuki plastyczne

“POSZUKIWACZE BURSZTYNOWEJ ARKI…” – WERNISAŻ

  • Wydarzenie archiwalne: 25.10.2024
Miejsce:
Muzeum w Brodnicy – Brama ChełmińskaBrodnica, Mały Rynek 4

25 PAŹDZIERNIKA ZAPRASZAMY DO GALERII BRAMA, NA WERNISAŻ WYSTAWY “POSZUKIWACZE BURSZTYNOWEJ ARKI…”. Eksponowana będzie Bursztynowa Arka Przymierza – wyjątkowe dzieło, którego proces powstawania w pracowni Tomasza Ołdziejewskiego mogli śledzić widzowie 5. sezonu serialu „Złoto Bałtyku”.

Arka Przymierza jest przedstawiona jako skrzynia z drewna akacjowego o wymiarach ok. 130×80×80 cm obłożona złotem. Jej pokrywę stanowiła płyta ze złota zwana przebłagalnią (Wj 25:10-22). Zgodnie z tradycją żydowską w Arce przechowywano laskę Aarona, dzban z manną i dwie kamienne tablice z tekstem Dekalogu (Hbr 9:4). W czasach Salomona (I Krl 8:9) znajdowały się tam jedynie tablice Przymierza, które Jahwe miał wręczyć Mojżeszowi na górze Synaj.

W 2022 roku Tomasz Ołdziejewski wraz z Arturem Szyngwelskim i Emilią Łuźniak, na podstawie przekazu z Księgi Wyjścia rozpoczęli prace nad wyjątkowym dziełem, które można było śledzić w ostatnim odcinku piątej serii popularnego na całym świecie programu “Złoto Bałtyku”. Prace trwały kilka miesięcy. Do jej stworzenia użyto drewna akacjowego, złota, srebra i… pomorskiego bursztynu. Dzieło waży ok. 240 kg.

– Chyba największym wyzwaniem było wyrzeźbienie cherubów. W tej postaci wyrażają one symbolicznie pokorę. Jest też jedna surowa bryłka bursztynu symbolizująca niedoskonałość. To celowy zabieg, który ma podkreślać, że doskonały jest tylko Bóg – mówi Tomasz Ołdziejewski, podkreślając że dzieło nie powstałoby bez Artura Szyngwelskiego i Emilii Łuźniak, którzy zadbali o elementy odnoszące się do Pomorza, takie jak srebrna blacha imitująca fale morskie.

Tomasz Ołdziejewski – bursztynnik, dwukrotny zdobywca Rekordu Guinnessa za repliki Titanica (2020) oraz latarni morskiej na Helu (2021), odznaczony medalem Starosty Powiatu Nowodworskiego (2023). Jeden z bohaterów programu Złoto Bałtyku emitowanego na kanale History Channel. Pierwsze kroki w obróbce bursztynu zaczął stawiać w wieku 11 lat. Twórca szkatuł, statków, latarni i zegarów wykonanych z bursztynu bałtyckiego. Skonstruował specjalistyczną latarkę UV, która zrewolucjonizowała proces poszukiwania bursztynu.

Artur Szyngwelski – gdański projektant biżuterii. Jego wielką pasją jest kreowanie przedmiotów zawierających bursztyn w tym luksusowych noży, które znajdują się w wielu światowych kolekcjach prywatnych. Wykonał noże m.in. dla Angeliny Jolie.

Emilia Łuźniak – projektantka biżuterii oraz jubilerka. Projektuje w technologii 3d oraz tworzę biżuterię metodą tradycyjną. Wykonała elementy ze srebra do Rolls Royce’a Phantom II Tomasza Ołdziejewskiego. Autorka blach ze srebra wykonanych metodą repusowania użytych do wykonania kopii Arki Przymierza.



Źródło: Muzeum w Brodnicy