Ponowne Otwarcie Galerii Artus | Wernisaż wystawy Władysława Kozioła
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Ponowne Otwarcie Galerii Artus | Wernisaż wystawy Władysława Kozioła

  • Wydarzenie archiwalne: 07.07.2023
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
Drodzy goście Dworu Artusa, artyści, oraz miłośnicy sztuk pięknych! Jesteśmy gotowi, by powitać Was w zmodernizowanej, nowoczesnej przestrzeni Galerii Artus! Po trwającej ponad pół roku przerwie, nasze sale ponownie wypełni twórczy duch. Uroczystość będzie okazją nie tylko do zobaczenia odnowionej galerii, ale przede wszystkim – obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie.

Nowy cykl wystawienniczy zainauguruje niezwykłe wydarzenie – pierwszy raz w historii Dworu Artusa zobaczymy wystawę gwaszy i mistrzowskich witraży, prosto z pracowni Władysława Kozioła!

Władysław Kozioł to urodzony w 1929 roku mistrz witrażoznawstwa i znakomity malarz, związany z Toruniem od wczesnych lat 50. ubiegłego wieku. Ma na koncie wiele realizacji i oszkleń – szacuje się, że wykonał prace dla ponad stu obiektów usytuowanych w kraju i za granicą. Od początku lat 60. wprawiał witraże w okna zamku krzyżackiego w Malborku o łącznej powierzchni 579 metrów kwadratowych. Na potrzeby tych realizacji opracował proces uzyskiwania szkła archaizującego, zwanego także malborskim.

Procedura otrzymywania „szkła bąbelkowego” została opatrzona oficjalnym patentem i znalazła zastosowanie w obiektach sakralnych i świeckich na terenie całej Polski. W 1964 roku Władysław Kozioł objął posadę kierownika pracowni konserwacji witraży Państwowego Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków w Toruniu, którą praktycznie sam stworzył i rozsławił w Polsce i Europie. Kierował nią 38 lat, wychowując licznych fachowców witrażownictwa. Twórczość Władysława Kozioła jest niezwykle rozpoznawalna. Mocne kontury jego prac malarskich przypominają witraż, a witraże mają z reguły cechy obrazu.

W skład wystawy w Galerii Artus wejdą dwa witraże oraz unikatowe gwasze na papierze, tworzone przez Władysława Kozioła od lat 50.

W trakcie wernisażu nastąpi uroczyste wręczenie Władysławowi Koziołowi prestiżowego Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 14:00

Mikołajki na Rudaku

04
grudnia (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

06
grudnia (środa), godz. 17:00

Klub na Podgórzu | Mikołajkowe warsztaty

09
grudnia (sobota), godz. 19:00

Mitch & Mitch | Koncert