„Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka” – nowa wystawa w Ratuszu Staromiejskim.

„Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka” – nowa wystawa w Ratuszu Staromiejskim.

  • Wydarzenie archiwalne
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy „Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka”. Wydarzenie odbędzie się w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego 20 października br. o godz. 17.00.

„Pomiędzy – Awers/Rewers...” to retrospektywna wystawa Sebastiana Mikołajczaka, cenionego toruńskiego medaliera i twórcy monet o międzynarodowej renomie. Ekspozycja przybliży twórczość medalierską autora odnoszącą się do współczesnych wydarzeń społecznych, zjawisk kulturowych, kondycji ludzkości, czy relacji człowieka z naturą.

Zaprezentowane zostaną m.in. cykle „Świat”, „Przyszłość natury”, „Postacie”, „Mity” oraz „Więzi”. Ponad to wyeksponowane będą również monety kolekcjonerskie i obiegowe zrealizowane dla Narodowego Banku Polskiego oraz banków i mennic zagranicznych.  

„W sztuce Mikołajczaka czuć nieustanną potrzebę dochodzenia do sedna nurtujących go zjawisk czy procesów. Ważne tematy artysta analizuje, kreując więcej niż jeden medal. Diagnozę rzeczywistości uwydatnia w całych seriach medalierskich, co świadczy, że pragnie zająć się tematem możliwie szeroko i dogłębnie. Twórca w swojej nowatorskiej sztuce ikonograficznego minimalizmu i lapidarności motywów nieustannie prowokuje widza. Trudno przejść obok projektów Sebastiana Mikołajczaka obojętnie. Widz jest zaintrygowany, poruszony, zaniepokojony czy zasmucony. Niezmiennie jednak zachwyca się pięknem dzieł artysty, który rozwojowi polskiej i światowej sztuki medalierskiej i numizmatycznej nadał zupełnie nowy kierunek”.

dr Dominik Maiński
historyk sztuki   

SEBASTIAN MIKOŁAJCZAK ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał dyplom ze specjalizacji rzeźba oraz stopień doktora habilitowanego nauk artystycznych. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na stanowisku profesora UMK. Swoją twórczość prezentował na siedmiu wystawach indywidualnych w Polsce i zagranicą, 36 zbiorowych w Polsce i 148 zbiorowych zagranicą. Jego prace znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród i wyróżnień.

Wstęp na wernisaż w dniu 20 października br. o godz. 17.00 jest wolny. Zapraszamy serdecznie do zwiedzania ekspozycji, która będzie dostępna do 17 grudnia 2023r.  

_______________

Wystawa: „Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka”

Miejsce: Piwnica Gdańska Ratusza Staromiejskiego

Wernisaż wystawy: 20.10.2023 r. , godz. 17.00

Termin: 21.10.2023  – 17.12.2023 r.

Kurator wystawy: Robert ŻytkowiczŹródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Rynek Staromiejski 1
87-100 Toruń
tel.: 56 660 56 12