Pokaz ukraińskiego filmu dokumentalnego „Pociąg Kijów-Wojna”, spotkanie z twórcami filmu
Wstęp wolny  /  Film

Pokaz ukraińskiego filmu dokumentalnego „Pociąg Kijów-Wojna”, spotkanie z twórcami filmu

  • Wydarzenie archiwalne: 07.04.2022
Miejsce:
Fundacja TUMULT, Kino CAMERIMAGE,Toruń, Rynek Nowomiejski 28
72 min, Ukraina, 2019

Scenariusz i reżyseria: Kornij Gricyuk

Producent: Serhiy Pudich

Operator: Kyrylo Lazarevych

Montaż: Kornij Gricyuk, Serhiy Pudich

Dżwięk: Wasyl Jawtuszenko

Opis filmu:

„Pociąg Kijów-Wojna” to pełnometrażowy film dokumentalny z 2019 roku w reżyserii Kornija Gricyuka. Opowieść o pociągu Kijów-Kostiantynivka, w której poznajemy niezwykłe losy pasażerów, ich cierpienia, wspomnienia, tajemnice, nadzieje… To historia dzisiejszej Ukrainy. Kostiantynivka znajduje się tylko 12,5 godziny drogi od spokojnego wówczas Kijowa. To małe, przemysłowe miasto we wschodniej części kraju, tuż za którym zaczyna się front. W pociągu podróżują razem ludzie o różnych charakterach, statusie społecznym, poglądach politycznych i przekonaniach. Rozmawiają, dyskutują, nawet się kłócą, ale komunikują się ze sobą i poruszają się w tym samym kierunku. I, co ważne, wszyscy pragną jednego - pokoju. Ten film to głos zwykłych ludzi, poszukiwanie dialogu i droga do wspólnej przyszłości, w której każdy zostanie usłyszany.

Biografia reżysera Kornija Gricyuka:

Kornij Gricyuk jest ukraińskim reżyserem filmowym i scenarzystą. W branży filmowej pracuje od 2011 roku. Zrealizował kilka filmów krótkometrażowych; wiele z nich zostało docenionych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Kornij pracował również przy reklamach i filmach społecznych dla firm i organizacji pozarządowych. W latach 2016-2018 pracował nad swoim niezależnym debiutem fabularnym “2020#desertedcountry”. To mockument o świecie, w którym wszyscy Ukraińcy opuścili swój kraj. Film był prezentowany na MFF Molodist w Kijowie w maju 2018, a następnie pokazywany w Niemczech, USA, Czechach i Szwecji. W 2019 roku Kornij nakręcił dokument “Pociąg Kijów-Wojna”. Film opowiada o pasażerach nocnego pociągu, który łączy Kijów ze strefą wojny w Donbasie. Film miał premierę wiosną 2020 roku. W 2021 roku Kornij pracował nad swoim nowym dokumentem, “EuroDonbas”.

Wybrana filmografia:

EuroDonbas (2021, reżyser), Pociąg Kijów-Wojna (2020, reżyser), 2020#desertedcountry (2018, reżyser), Transformer (2015, reżyser), Cinephilia (2014, reżyser), Hipodrom (2014, reżyser).

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt11439628/

Pokaz specjalny i spotkanie online z twórcami filmu

Moderator wydarzenia: krytyczka filmowa Elena Rubashevska (Ukraina)

Opis wydarzenia:

Wojna w Donbasie trwa już 8 lat i przez ten czas, niestety, politycy nie potrafili znaleźć sposobu na rozwiązanie konfliktu. Film Kornija Gricyuka jest próbą wsłuchania się w to, co ludzie myślą o zaistniałej sytuacji, jaki ból ich łączy i dokąd według nich ten konflikt zmierza. Być może właśnie tam, wśród szczerych rozmów w pociągu, uda się znaleźć rozwiązania, które pozwolą przywrócić pokój na ziemi ukraińskiej?

Dziś ten film staje się szczególnie aktualny. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w dyskusję o tym, jak i dlaczego rozpoczęła się wojna na Ukrainie, oraz co każdy z nas może zrobić, aby ją zakończyć i zapobiec kolejnemu konfliktowi.

Autorzy filmu, reżyser Kornij Gricyuk i producent Serhiy Pudich, dołączą do nas online.

Biografia moderatorki wydarzenia Eleny Rubashevskiej:

Elena Rubashevska jest ukraińską dziennikarką i krytyczką filmową, redaktorką naczelną FIPRESCI, członkinią komitetu krytyków filmowych przyznających Arabskie Nagrody Filmowe. Pracowała jako reżyserka i scenarzystka, tworzyła kontent medialny dla organizacji pozarządowych i firm odpowiedzialnych społecznie, takich jak WWF, OBWE, ONZ, ze szczególnym uwzględnieniem projektów związanych ze Wschodnią Ukrainą. Jako redaktorka prowadzi serwis kinoukraine.com. Jest autorką serii wideowykładów poświęconych ukraińskiemu kinu poetyckiemu. Jest także koordynatorką programową Międzynarodowego Festiwalu Filmów Etnograficznych OKO, który odbywa się w ukraińskim regionie Besarabii.

Partnerzy wydarzenia:

Fundacja TUMULT, Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE, Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE oraz Festiwal Filmowy OKO