Logo partnera
Film

Bękart – pokaz przedpremierowy

  • Wydarzenie archiwalne: 20.03.2024
Miejsce:
Europejskie Centrum Filmowe CamerimageToruń, Rynek Nowomiejski 28

Już 1 marca zapraszamy na przedpremierowy pokaz „Bękarta”, zdobywcy nagrody specjalnej na zeszłorocznym Festiwalu w Wenecji i tegorocznego duńskiego kandydata do Oscara, którego mieliśmy przyjemność prezentować na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2023!

Kręcąc „Kochanka Królowej”, zmysłowy dramat kostiumowy opowiadający historię romansu duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej z pewnym wpływowym lekarzem i politykiem (Mikkelsen), reżyser Nikolaj Arcel dał się poznać jako twórca znakomicie odnajdujący się w kinie historycznym. W 2012 roku otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz do tej produkcji.

W tym roku powraca na ekrany kin z kolejnym dziełem, którego akcja rozrywa się w XVIII wieku i w którym w główną rolę ponownie wciela się Mads Mikkelsen.

Jest 1755 rok. Ludvig Kahlen (Mads Mikkelsen), pochodzący z nieprawego łoża były żołnierz, wyrusza na podbój jałowych i surowych wrzosowisk, mając przed sobą jeden cel – założyć na nich kolonię w imieniu króla, w zamian za obiecany przez duńskiego władcę tytuł szlachecki. Na drodze staje mu bezwzględny i pełen pogardy szlachcic Frederik de Schinkel, który nie zamierza oddać ziemi, uważając ją za swoją…

Za stronę wizualną zarówno „Kochanka Królowej” jak i „Bękarta” odpowiada częsty współpracownik Arcela, Rasmus Videbæk. W zeszłym roku, zdjęcia do tego ostatniego przyniosły mu Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego Europejskiego Operatora oraz nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej. Autor zdjęć znany jest również ze swojej współpracy z reżyserem Dagurem Kárim, z którym zrealizował filmy „Nói albinói” „Dobre serce” oraz „Fúsi”.

„Bękart” pojawi się na naszym ekranie jeszcze kilkukrotnie!Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń
tel.: 723 240 699

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 12:00

Przeminęło z wiatrem

21
kwietnia (niedziela), godz. 17:00

Sztuka życia według Wima Wendersa: Anselm

21
kwietnia (niedziela), godz. 18:45

Na samym dnie

22
kwietnia (poniedziałek), godz. 17:00

Czerwone niebo

22
kwietnia (poniedziałek), godz. 19:00

Vincent musi umrzeć