Pokaz filmów konkursowych 
Wstęp wolny  /  Film

Pokaz filmów konkursowych 

  • Wydarzenie archiwalne: 05.06.2023
Miejsce:
Kino Orzełul. Marcinowskiego 12-14, Bydgoszcz

Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich Klaps jest adresowany do chętnej i zainteresowanej młodzieży w wieku 15-24 lat. Organizowany od 2008 roku stał się prestiżowym, wyczekiwanym wydarzeniem kulturalnym. Laureatami konkursu zostało do tej pory ok. trzystu młodych twórców.

Organizatorzy współpracują z środowiskami i organizacjami związanymi ze światem kultury i filmu, takimi jak: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kino Orzeł w Bydgoszczy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. A także ze szkołami filmowymi: Szkoła Filmowa w Łodzi.

  Organizacja konkursu Klaps przebiega w dwóch etapach: I etap to zdobywanie środków finansowych i promocja konkursu, II etap to przegląd filmów i przygotowanie Gali Finałowej.

W roku 2023 produkcje rywalizować będą w czterech kategoriach: film fabularny, reportaż, teledysk oraz animacja. Po wstępnej selekcji wykonywanej przez komisję w której skład wchodzą uczniowie VI LO wraz z opiekunem oraz sprawdzeniu zgodności zgłoszeń z regulaminem konkursu, nadesłane filmy oceniane są przez profesjonalne jury. Do tej pory w jury konkursu gościliśmy między innymi: Kingę Dębską, Przemysława Adamskiego, Patryka Kina, Olę Kierzkowską, Magdalenę Wichrowską, Joannę Jasińską-Koronkiewicz,  Artura Owczarzaka, Konrada Aksinowicza, Leszka Ciechońskiego, Monikę Kuczyniecką, Arkadiusza Hapkę, Krzysztofa Nowickiego, Marcin Sautera, Sebastiana Gonciarza, Daniela Wielebę czy Piotra Zwierzchowskiego. Wyróżniane są filmy ambitne, przekazujące istotne treści i mające wydźwięk artystyczny

Finał trwa dwa dni. Podczas pierwszego dnia konkursu do Bydgoszczy przyjeżdża około 30 finalistów z całej Polski. Ta grupa uczestniczy w przeglądzie filmów, warsztatach, panelach dyskusyjnych oraz Gali Finałowej. 

Przegląd filmów finałowych, warsztaty, panele dyskusyjne oraz sama Gala, oprócz finalistów konkursu,  przyciągnie też młodzież z Bydgoszczy i okolic zainteresowaną kinem amatorskim oraz zapalonych amatorów kina niezależnego z całej Polski. Sala Kina Orzeł pomieści około 300 osób. Około 30 finalistów z całej Polski przyjedzie do Bydgoszczy 4 czerwca, gdzie dzień przed uroczystą Galą Finałową będą miały miejsce specjalne  warsztaty filmoznawcze, dzięki którym finaliści konkursu zdobędą dodatkową wiedzę i umiejętności.  

 5 czerwca 2023 w sali Kina Orzeł o godzinie 11.00 odbędą się darmowe pokazy, otwarte dla publiczności, wszystkich filmów zakwalifikowanych do finału, połączone z panelem dyskusyjnym z udziałem jurorów na temat  wartości merytorycznej i technicznej oglądanych produkcji. Widzowie tego dnia dostaną także karty do głosowania na podstawie których będzie można oddać głos na wybrany film, który otrzyma nagrodę GRAND PRIX konkursu. Tego samego dnia, po południu  w sali Kina Orzeł odbędzie się Gala Finałowa, podczas której ogłosimy wyniki XIV edycji KLAPSa i wręczymy nagrody rzeczowe.Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 20:00

"Zielona granica" (147')

29
września (piątek), godz. 20:00

Adam Kośmieja – koncert