Poezja jest kobietą
Literatura  /  Muzyka i taniec

Poezja jest kobietą

  • Wydarzenie archiwalne: 08.03.2024
Miejsce:
M-GOKiR MroczaMrocza, ul. Sportowa 1
Poezja jest Kobietą. Wieczór słów i dźwięków.
Spotkanie autorskie z Krystyną Misterkiewicz oraz koncert Emilii Pawłowskiej akustycznie.
Gościem specjalnym będzie dr hab. prof. UAM Małgorzata Zduniak.

Krystyna Misterkiewicz, poetka urodzona w 1954 roku w Nielbarku koło Nowego Miasta Lubawskiego. Mieszka w Słupówku, w gminie Mrocza, w powiecie nakielskim. Ukończyła Technikum Rolnicze w Brzostowie. Matka syna i dwóch córek. Choroba córki Moniki Marii, wymagającej stałej opieki, zaktywizowała poetkę do działalności społecznej w organizacjach pozarządowych. Współtworzyła Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych w Mroczy, przekształcone w Ośrodek Wsparcia w Mroczy, który stanowił fundamenty Warsztatów Terapii Zajęciowych w Mroczy. Współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci w Nakle nad Notecią i w Mroczy. Wyróżniona odznaką Przyjaciel Dzieci. Tworzy od 1985 roku. Opowiadania i wiersze są zapisem wspomnień oraz codziennych refleksji. Teksty publikowano w Wiadomościach Krajeńskich, Gazecie Pomorskiej, Czasie Nakła. W 2004 roku wyróżniona w konkursie Toruńskiego Towarzystwa Kultury za „Opis życia własnego w XX stuleciu”. Opowiadanie Moja lekcja życia opublikowano w zbiorze Opowiedzieć życie swoje.

Emilia Pawłowska – akustycznie.
Podczas koncertu artystka zaprezentuje wybrane utwory z albumu Czas nas uczy pogody oraz z autorskiego albumu Niebo nad jeziorem.
Wystąpią:
Emilia Pawłowska – wokal
Igor Nowicki – piano
Maciej Olesiński – gitara akustyczna
Tomasz Skrętkowski – instrumenty perkusyjne

Emilia Pawłowska – śpiewa, komponuje, tworzy przestrzeń do rozmów o wrażliwości. W roku 2019 nagrała płytę „Czas nas uczy pogody” na której znalazły się autorskie interpretacje polskich przebojów w aranżacjach Roberta Wiórkiewicza. Płyta zdobyła wielu fanów i została doceniona przez media. W roku 2021 przy współpracy m.in. Adamem Lemańczykiem i zaprzyjaźnionymi poetkami Anną Szucą i Aliną Rzepecką nagrała autorską płytę „Niebo nad jeziorem”, która została wydana przez wydawnictwo SOLITON.

Niebo nad jeziorem jest niezwykle osobistym, poetyckim wyzwaniem i ciekawie opracowanym, muzycznym objawieniem kompozytorskim. Utrzymane z nostalgicznym nastroju kompozycje Emilii Pawłowskiej i Adama Lemańczyka stanowią mocne, emocjonalne odniesienie do poezji Anny Szucy i Aliny Rzepeckiej. Jest w tej sesji sporo »jazzowej kobiecości«, która może być wypełnieniem każdego nastroju. Precyzyjnie zaaranżowane brzmienie jest ważnym atrybutem nagrania i staje się równoważną struktura całej tej pięknej, poetycko-muzycznej opowieści”.  Dionizy Piątkowski, jazz.pl

dr hab. prof. UAM Małgorzata Zduniak – polonistka, literaturoznawczyni i glottodydaktyczka, absolwentka Akademii Dziedzictwa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Zajmuje się polską literaturą migracyjną w Niemczech i wielokulturowym dziedzictwem Polski. Była kierowniczką grantu Narodowego Centrum Nauki, Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Opracowuje innowacje dydaktyczne dla wykładowców i wykładowczyń oraz studentek i studentów zwiększające potencjał polskiego uniwersytetu w zakresie międzykulturowości (www.uniwersytetmiedzykuturami.pl, jpjo.amu.edu.pl). Autorka monografii: Filologia w kontakcie. Polonistyka, germanistyka, postkolonializm (Poznań 2019).
 
Termin: 8 marca 2024 roku
Godz. 18.00
Miejsce: Hala Widowiskowo-Sportowa w Mroczy.
Marszałka Józefa Piłsudskiego 4, 89-115 Mrocza

Bilety w przedsprzedaży 15 zł. W dniu koncertu 30 zł. Dostępne w Biurze MGOKiR w godz. 8:00 – 15:30


Źródło: Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy

Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy

ul. Sportowa 1
89-115 89-115 Mrocza
tel.: 504 070 518

Powiązane wydarzenia

01
maja (środa), godz. 09:30

Sportowo-Rekreacyjny Piknik Majowy

10
maja (piątek), godz. 14:00–18:00

Garażowa wyprzedaż