„Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego” - Wernisaż
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

„Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego” - Wernisaż

Wydarzenie w ramach obchodu Roku Kopernika. Zobacz podstronę Kopernik 550
  • Wydarzenie archiwalne: 01.12.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Podróżników im. Tony’ego HalikaToruń, ul. Franciszkańska 9/11

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza 1 grudnia br. o godz. 16.30 na wernisaż wystawy „Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego”, który towarzyszy XVI Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury”.

Przeważająca część zdjęć prezentowanych na wystawie powstała w wodach tzw. koralowego trójkąta, czyli ogromnego obszaru w Azji Południowo-Wschodniej, na którym występuje największa bioróżnorodność morskich zwierząt na świecie. Wiele gatunków koralowców, ryb, skorupiaków oraz mięczaków właśnie tutaj przychodzi na świat i zasila rafy na całym świecie dzięki podróży w silnych prądach oceanicznych.

Wojtek Męczyński od początku swojej przygody z nurkowaniem jest zafascynowany nie tylko oczywistym dla wszystkich pięknem raf koralowych i majestatem ogromnych morskich ssaków, ale również urodą tych zwierząt, których znaczna część nurków nie zauważa. Większość zdjęć wykonanych przez autora wystawy to portrety stworzeń, których trzeba szukać właściwie z lupą. Podwodna fotografia makro to jego prawdziwa pasja i wielka miłość. Małe, kolorowe zwierzęta, które obejrzycie Państwo na tej wystawie, mają zwykle od kilku do kilkudziesięciu milimetrów wielkości!

Wojtek Męczyński jest fotografem podwodnym i organizatorem wypraw nurkowych. Nurkuje od początku 2006 roku, a kilka lat później zaczął fotografować pod wodą prostym kompaktowym aparatem. Obecnie stara się 3-4 razy w ciągu roku wyjechać na wyprawy, które w 100% poświęca tworzeniu podwodnych zdjęć.

Jak sam autor mówi „w fotografii podwodnej interesuje mnie przede wszystkim świat morskich mikrostworzeń. Podczas pobytu na Tonga zakochałem się jednak w łagodnych olbrzymach, którymi są humbaki. Tak różne od ludzi, a mające z nami wiele wspólnego. Lubię opowiadać o morskim świecie i prezentować jego piękno wszędzie tam, gdzie to możliwe: na targach, podczas festiwali podróżniczych, na zlotach, wystawach i w szkołach. Jestem ambasadorem marki OM System. Ufam, że propagowanie dobrej fotografii podwodnej zachęci Was do szukania możliwości oglądania większych i mniejszych mieszkańców mórz w ich naturalnym środowisku. Spotkania takie dają dużo satysfakcji i wiele radości. Chrońmy oceany!”

Zapraszam do odkrywania niezwykle barwnego i tajemniczego podwodnego świata w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Wstęp na wernisaż jest wolny.

______

 

Wystawa: „Podwodny mikrokosmos. Wystawa zdjęć Wojtka Męczyńskiego”

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wernisaż: 1 grudnia br., godz. 16.30

Czas ekspozycji: 2 grudnia – 31 grudnia br.

Kurator: Wojtek Męczyński, z ramienia MOT: dr Magdalena Nierzwicka

 

_______Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu