Pełno ich nigdzie: „Podróż Romana Haltera, czyli śladem życia i twórczości chodeckiego Żyda” – wykład Ewy Sobczyk
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Edukacja

Pełno ich nigdzie: „Podróż Romana Haltera, czyli śladem życia i twórczości chodeckiego Żyda” – wykład Ewy Sobczyk

  • Wydarzenie archiwalne: 24.09.2022
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
Wykład przybliży historię artysty oraz emigranta, którego los stał się równocześnie traumą i motywem przewodnim jego sztuki. Jako ocalały z Holokaustu często podkreślał polsko-żydowską tożsamość oraz etniczną różnorodność swojego rodzinnego miasta Chodcza. Wojenne przeżycia artysty doprowadziły ostatecznie do jego wyjazdu na Wyspy Brytyjskie, gdzie się osiedlił, zdobył wykształcenie i tworzył aż do śmierci. Roman Halter przywracał w swoich wspomnieniach stracony na zawsze świat, który utrwalił w autobiografii oraz onirycznych kompozycjach malarskich i witrażowych. Do jego prac należy również projekt wyposażenia szkoły rabinackiej w Londynie, a jednym z najbardziej znanych pozostaje brama-memoriał w Instytucie Jad Waszem.

Dzieła twórcy były prezentowane m.in. w Imperial War Museum, Tate Britain oraz Ben Uri Gallery w Londynie. Większość z nich odnaleźć można in situ, zdobiących takie obiekty jak The Central Synagogue, The New North Western Synagogue, Mill Hill United Synagogue w Londynie czy izraelski Beit Lochamej HaGeta’ot – Dom-Muzeum Bojowników Getta.

Ewa Sobczyk – historyczka sztuki, doktorantka Wydziału Nauk Historycznych w Toruniu oraz absolwentka hebraistyki. W swoich badaniach porusza przede wszystkim problem polskiej sztuki na emigracji, ze szczególnym uwzględnieniem twórców pochodzenia żydowskiego. Zainteresowania poświęca także tematyce zwierząt w sztuce, twórczości bio artu oraz myśli posthumanistycznej.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu