„Pocztówki z Grandy” spektakl Fundacji Duende Flamenco
Z miejsc w których bywamy, zwykło się wysyłać pocztówki do bliskich nam osób. Spektakl to seria muzycznych pocztówek obrazujących Granadę, jej mieszkańców i ich charakter.
Poszczególne miejsca (Albaicin , Alhambra , Sacromonte, Zadin) zostały przedstawione muzyczno tanecznym „obrazkiem”. Materiał muzyczny wykorzystany w spektaklu w większości jest ściśle związany z Granadą i jej okolicami. Tradycyjne formy muzyczne z okolic Granady, pieśni zebrane przez Federico Garcie Lorcę zostały zaaranżowane w nowy sposób i ułożone w muzyczny kolaż.
Zambra – obrazuje Sacromonte jest tradycyjną pieśnią związaną z grupą ludności cygańskiej zamieszkujących wzgórze Sacromonte
Pieśni „Cafe de Chinitas”, „El Vito”, „Los cuatro muleros”- zebrane przez Lorcę obrazują charakter ludności zamieszkującej Granadę, ich zawadiacki charakter.
Tangosy de Granada -związane z dzielnicą Albaicin i Sacromonte ukazują muzyczne przenikanie się kultury arabskiej i cygańskiej.
Taranto jest apoteozą skomplikowanej historii Alhambry , przechodzącej z rąk do rąk, gdzie hiszpański folklor muzyczny , miesza się z frygijskimi skalami i arabskim kolorytem.
Alborea to forma wywodząca się z Granady i wiążąca się z obrzędami cygańskich zaślubin. Rumba „Verde” oparta na somnambulicznym poemacie Lorki obrazuje klimat hiszpańskiej fiesty.
Przedstawienie nawiązuje do formy musicalu , widz prowadzony jest z miejsca na miejsce przez narratora, przewodnika otwierającego kadry poszczególnych muzycznych pocztówek. Przedstawienie ma także wymiar społeczny. W spektaklu biorą udział profesjonalni muzycy i tancerze oraz beneficjenci projektu „Pocztówki z Granady” , seniorzy – którzy uczestniczyli w warsztatach tańca i śpiewu flamenco, próbach , którzy podjęli trud nauki śpiewu i tańca odległych kultur, którzy wraz z profesjonalną grupą muzyczną i cuerpo de baile współtworzą barwne widowisko.
Bilety w cenie 25,00 zł wkrótce w kasie MCK
Projekt Dofinansowano ze środków Miasta Bydgoszczy
Partnerzy Projektu:
- MCK w Bydgoszczy
- BCOPiW
Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy