Piękna nasza Polska cała: Poznańscy Bambrzy – historia niezwykła, wernisaż wystawy i prelekcja
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Piękna nasza Polska cała: Poznańscy Bambrzy – historia niezwykła, wernisaż wystawy i prelekcja

  • Wydarzenie archiwalne: 09.12.2022
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

W XVIII wieku w wyniku zarazy wsie leżące wokół Poznania zostały wyludnione i zniszczone, a tym samym Poznań został pozbawiony znaczących źródeł dochodów. Aby zasiedlić i odbudować wsie władze miasta wydały odezwę skierowaną do Bambergu w południowej Frankonii, która miała zachęcić osadników zza zachodniej granicy do osiedlenia się w podpoznańskich wsiach (obecnie wsie te stanowią dzielnice Poznania).


W latach 1719–1753 kilkoma falami przywędrowali do wielkopolski rolnicy z Bambergu i od swego miejsca zamieszkania nazwani zostali Bambrami. Bambrzy i ich potomkowie wnieśli w kulturę wsi podpoznańskich wiele nowych zasad związanych z uprawą roli, pożywienia, budownictwa, jak również nową obrzędowość i piękne stroje.


Ich obecność na ziemiach Wielkopolski to historia barwna i zaskakująca. Piękny pomnik Bamberki na Starym Rynku w Poznaniu to dowód ich asymilacji, a jednocześnie zachowania tradycji i własnej tożsamości.


Zapraszamy do Salonu Hoffman na wystawę i spotkanie z przedstawicielami poznańskich Bambrów.


Wystawę można oglądać do 4 stycznia 2023 w godzinach pracy instytucji. Z uwagi na ekspozycję w wielofunkcyjnej przestrzeni Salonu Hoffman sugerujemy wcześniejszy kontakt telefoniczny: 52 585 15 01, 52 585 15 06. 


wstęp wolnyŹródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel.: 52 585 15 01