Piękna nasza Polska cała: Ormianie – wystawa
Wstęp wolny

Piękna nasza Polska cała: Ormianie – wystawa

  • Wydarzenie archiwalne: 03.04.2023
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6
Ormianie to nacja, której historia naznaczona jest wyjątkowymi aktami ludobójstwa, prześladowaniem na tle religijnym i narodowościowym, a wielkie cierpienie skłoniło tysiące ludzi do emigracji i zakładania narodowych wspólnot w wielu państwach świata, w tym w Polsce. Ormianie mają 2500-letnią historię, stanowią najstarszy chrześcijański naród – chrzest przyjęli w 301 roku n.e. W Polsce od wieków spolegliwie wpływali na pomyślność kraju i współtworzyli jego kulturę. Trudnili się głównie handlem i rzemiosłem. Wprowadzili wiele elementów pochodzących z krajów wschodnich, wzbogacając polską tradycję i dziedzictwo narodowe. Ormiańskim kupcom zawdzięczamy pojawienie się w naszym kraju szlachetnych tekstyliów, nieznanych towarów spożywczych, przypraw, bakalii, trunków oraz lekarstw.

Przez stulecia Ormianie jako mniejszość narodowa asymilowali się, zachowując swoją kulturę, wiarę i do dzisiaj pielęgnują swoje tradycje, zaznaczając swoją odrębność, a jednocześnie oddanie ojczyźnie, którą dla wielu z Nich jest Polska.

Cykl Piękna nasza Polska cała poświęcony jest prezentacji tradycji i zwyczajów różnych obszarów etnograficznych i mniejszości narodowych naszego kraju. Prezentowaliśmy już historię, kulturę, tradycje i obecną sytuację m.in. Tatarów, Łemków i Bambrów.

Tegoroczna odsłona cyklu poświęcona będzie właśnie Ormianom. W ramach projektu zaprezentowana zostanie wystawa oraz prelekcja przybliżająca historię tego niezwykłego narodu.

wstęp wolny

Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy