„Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” – wystawa plenerowa
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

„Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej” – wystawa plenerowa

  • Wydarzenie archiwalne: 19.08.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Partner: Młyny Rothera
Informacje od Organizatora:

Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie…”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. Z kilkunastu sekcji tematycznych wystawy odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na wystawie poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku. Wystawa przybliża więc polsko-żydowską historię, a zarazem sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i o Polsce współczesnej. Dzięki atrakcyjnej wizualnie formie jest ciekawym narzędziem edukacji o historii Polski i polskich Żydów. „Pełno ich nigdzie…” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej, a także ma zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu lokalnych historii.

Wystawa prezentowana jest przy Młynach Rothera, od strony ul. Mennica. Wystawę można oglądać bezpłatnie. Prezentowana będzie w terminie 19 sierpnia - 11 września 2022.

Zobacz film o wystawie

Młyny Rothera zaplanowały cykl wydarzeń towarzyszących wystawie:

Spacer po żydowskim Fordonie
20.08.2022, godz. 11:00-13:30

miejsce zbiórki: Rynek w Fordonie
przewodnik: Damian Amon Rączka – Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu
dla kogo? dla wszystkich
zapisy: wstęp wolny
cena: bezpłatnie
Spacer poświęcony jest żydowskiej historii miasta splecionej z dziejami Polaków i Niemców. Spotykamy się na Rynku w Fordonie, aby ruszyć na spacer śladami jego żydowskich mieszkańców. Na trasie zobaczymy: kuczkę przy ul. Kapeluszników, sklepy żydowskie przy ul. Bydgoskiej, magazyn macew, Plac Żydowski, cmentarz żydowski, szkołę Talmud-Tora, mykwę i synagogę.


Obraź z klasą, czyli jak przeklinać po żydowsku: warsztat języka jidysz

24.08.2022, godz. 18:00-19:30, Młyny Rothera
prowadzenie: Kamila Burchart – specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera
dla kogo?
 dla wszystkich
zapisy: wstęp wolny
cena: bezpłatnie
Bodajbyś miał sto domów, w każdym domu sto pokojów, w każdym pokoju dwadzieścia łóżek i bodajby cię bezsenność miotała z jednego łóżka do drugiego! Bodajbyś stracił wszystkie zęby – poza jednym, który wciąż będzie cię bolał! Tych i innych przekleństw w języku jidysz będziemy mogli nauczyć się podczas warsztatu.


Jak mówili Żydzi na Kujawach i Pomorzu? Warsztat

01.09.2022, godz. 18:00-19:30, Młyny Rothera
prowadzenie: Kinga Czechowska – Delegatura IPN w Bydgoszczy
dla kogo? dla wszystkich
zapisy: wstęp wolny
cena: bezpłatnie
Przyglądając się jizkor buchom, czyli księgom pamięci z Kujaw i Pomorza, uczestnicy warsztatu nauczą się alfabetu jidysz i wspólnie rozszyfrują fragmenty zapisków swoich dawnych sąsiadów, poznając przy tym historie Żydów z regionu.


Spacer po żydowskiej Bydgoszczy
03.09.2022, godz. 11:00-13:30

miejsce zbiórki: plac przed Młynami Rothera – od strony ul. Mennica
prowadzenie: Damian Amon Rączka – Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu
dla kogo? dla wszystkich
zapisy: wstęp wolny
cena: bezpłatnie
Trasa będzie prowadziła przez Stary Rynek, ulicę Jezuicką, Długą, plac przy Jana Kazimierza, czyli miejsce pod synagodze, ulicę Mostową, kamienicę Jachmanna, żydowskie kino Lido, Gdańską, dom towarowy „Conitzer i synowie”, pomnik Potop, willę Aronshona i willę Blumwego.


Żydzi w Bydgoszczy do 1920 roku. Kim byli, co pozostawili – wykład

05.09.2022, godz. 18:00-19:00, Młyny Rothera
prowadzenie: Bogna Derkowska-Kostkowska i Krystian Strauss – Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
dla kogo? dla wszystkich
zapisy: wstęp wolny
cena: bezpłatnie
Przechodząc obok dobrze znanych budynków, nie zawsze jesteśmy świadomi historii ich dawnych mieszkańców. Podczas wykładu poznamy historie żydowskich fabrykantów i przedsiębiorców, zwrócimy uwagę na żydowskie budynki w przestrzeni miasta.Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

ul. Mennica 10
85-112 Bydgoszcz
tel.:887 467 015