Logo partnera
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Muzyka i taniec  /  Sztuki wizualne

Pałac z Gwiazdami: koncert przebojów zespołu Maanam, konkurs i otwarcie wystawy

Wydarzenie w ramach obchodu Roku Kopernika. Zobacz podstronę Kopernik 550
  • Wydarzenie archiwalne: 29.07.2023
Miejsce:
Pałac LubostrońLubostroń
Dyrektor Pałacu Lubostroń Aleksandra Nowakowska zaprasza serdecznie w sobotę, 29 lipca 2023 roku o godz. 16.00 na wydarzenie inaugurujące projekt "Pałac z Gwiazdami".
W programie:
  • godz. 16.00 - 17.30 - koncert największych przebojów zespołu Maanam w wykonaniu Zespołu Strefa Zero ,
  • godz. 17.30 - 18.00 - konkurs "Mikołaj Kopernik znany i nieznany",
  • godz. 18.00 - 19.00 - otwarcie wystawy w przestrzeni pałacowo-parkowej w Lubostroniu pt. "Podnosząc Ziemię". Kurator wystawy: Krzysztof Mazur. Organizatorzy wystawy: Stowarzyszenie Artystyczne OTWARTE, Katedra Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu , Pałac Lubostroń
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Poznański zespół STREFA ZERO postanowił w 2022 roku, stworzyć nowy projekt muzyczny o nazwie STREFA ZERO I PIOSENKI MAANAMU, w którym oprócz swojej dotychczasowej twórczości, przypomina piosenki legendarnego zespołu Maanam. Podczas koncertu usłyszeć można takie przeboje jak: „Boskie Buenos”, „Krakowski spleen” czy „Kocham Cię kochanie moje”. Kora, której już nie ma wśród nas, nazywana ikoną polskiej muzyki rockowej, na zawsze zapisała się na muzycznych kartach historii , a jej utwory wciąż są niezwykle popularne wśród starszych, jak i młodszych słuchaczy. Opowiadają o tym co boli i zachwyca. Kora była jedyna i niepowtarzalna, jej twórczość żyje i daje ludziom radość. Wokalistka zespołu STREFA ZERO – Kasia Czarnecka, wychowana na piosenkach Maanamu, interpretuje je i śpiewa – jak sama mówi – tak jak czuje. Te piosenki są wiecznie żywe. Zespół STREFA ZERO, sięgając po repertuar zespołu Maanam, potraktował ten projekt nie tylko jako swoiste wyzwanie muzyczne, ale jako muzyczny hołd złożony twórcom tego zespołu: Korze i Markowi Jackowskiemu.
Projekt artystyczny pt.: "Podnosząc Ziemię" wpisuje się w przypadającą w 2023 roku 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, a jego realizacja dokonuje się w poszczególnych etapach głównie na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Lubostroniu z udziałem architektów i rzeźbiarzy ze środowiska toruńskiego, oraz artystów, architektów i naukowców ze środowiska poznańskiego. Do tej pory miały miejsce dwa wydarzenia w ramach tego projektu: 1 - sympozjum 9-10 kwietnia 2022 r. w Pałacu Lubostroń. 2 - wystawa pt. „Resume” w Oranżerii Pałacowej w Lubostroniu 01.10 – 11.11.2022. Kuratorami tych wydarzeń byli: dr Stanisław Kośmiński (Toruń), dr hab. Tomasz Matusewicz (Poznań). W roku jubileuszowym 2023 (od 29 lipca) w Oranżerii Pałacowej oraz w przestrzeniach zespołu pałacowo-parkowego w Lubostroniu zostanie zaprezentowana kolejna wystawa, tym razem o tytule „Tu Ziemia”. Wystawa ta będzie kluczowym elementem całego zadania, wieńczącego wysiłki zespołów twórczych w odniesieniu do myśli o naszej planecie w kontekście obecnych wyzwań i zagrożeń, ale też w relacji człowiek – natura, w atmosferze wzajemnej harmonii, tak zdecydowanie mocno odczuwalnej w przyrodniczo-architektonicznej strefie Lubostronia.
Rocznica Kopernikańska z inicjatywy Leona Skórzewskiego, właściciela majątku w Lubostroniu, została uhonorowana na tamtym terenie 150 lat temu. Obecnie nastąpi w tym samym miejscu druga taka jubileuszowa okoliczność. Jednakże najbardziej rocznicowo doniosłe wydarzenia poświęcone wielkiemu Astronomowi z oczywistych względów kumulują się zazwyczaj w Toruniu, zatem właśnie w rodzinnym mieście Kopernika nastąpi kolejna odsłona projektu „Podnosząc Ziemię”. Na przełomie października i listopada otwarta zostanie dedykowana naszemu Patronowi wystawa zlokalizowana w Galerii Artus w Dworze Artusa. Ekspozycja w galerii toruńskiej opierać się będzie na rezultatach wypracowanych podczas wcześniejszych wydarzeń mających miejsce w Lubostroniu. Główny organizator wydarzenia - Stowarzyszenie Artystyczne "Otwarte". Współorganizatorzy: Pałac Lubostroń oraz Katedra Architektury Wnętrz i Rzeźby UMK w Toruniu. Kurator: dr hab. Krzysztof Mazur prof. UMK.
Dzieło naukowe Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” podważyło obowiązujący za jego życia system geocentryczny, co zainicjowało także erozję tezy o centralnym miejscu człowieka w Kosmosie. Dziś wiemy, że Ziemia jest malutkim pyłkiem umiejscowionym na uboczu jednej z galaktyk, a nasza na tej planecie egzystencja nie jest zagwarantowana. Mimo to, nasz szowinizm gatunkowy wciąż każe nam kurczowo trzymać się podstaw myśli antropocentrycznej, która zezwala na podporządkowanie władcom tego świata – ludziom - wszystkiego co tylko oni zapragną. Podczas globalnego gaszenia wciąż nowych pragnień zostają uruchomione procesy prowadzące nieuchronnie do potężnego kryzysu ekologicznego. Dzisiaj ludzkość próbuje powstrzymać, a nawet odwrócić procesy degradacyjne, szuka czystych źródeł energii, afirmuje naturę, a jednocześnie intensywnie eksploruje przestrzeń kosmiczną, również z dyskretną intencją znalezienia innej, przyjaznej człowiekowi planety.
Zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu, to szczególne miejsce sprzyjające przemyśleniom dotyczącym tęsknot i dążeń człowieka nie tylko do poznawania natury i jej praw, lecz także do organizowania aktywności ludzkiej w relacji z otoczeniem według odkrywanych prawidłowości funkcjonowania świata. Regułami rządzi logika i słuszna miara jako wyznacznik harmonii i piękna. To dzięki temu powstało w Lubostroniu wspólne dzieło natury i człowieka jakim jest założenie architektoniczno-przyrodnicze. Pałac zbudowany został w stylu palladiańskim na planie koła, na lekkim wzniesieniu pośród zieleni, którą znakomici ogrodnicy kształtowali z należnym szacunkiem przez wiele pokoleń. Kopułę pałacu w Lubostroniu wieńczy postać Atlasa trzymającego kulę ziemską. Co ciekawe, Ziemia spoczywa na jednej dłoni wysoko ponad głową tytana nie przysparzając mu ciężaru. To przedstawienie zachowuje szacunek do tradycji w ugruntowanych kulturowo alegoriach świata, jednocześnie w subtelny, niemal surrealistyczny sposób wydobywa wątek dotyczący grawitacji ciał niebieskich. Problematyka, jaką podejmują organizatorzy i uczestnicy projektu Podnosząc Ziemię, tak podczas sympozjum, jak i w trakcie kolejnych wystaw, skupia się wokół miejsca i roli człowieka we wszechświecie i na Ziemi, wokół szeroko rozumianej ekologii, sposobów jej rozwijania i upowszechniania, dialogu i wymiany myśli, działań artystycznych, prezentacji osiągnięć naukowych, projektowych i artystycznych w tym zakresie.


Źródło: Pałac Lubostroń

Pałac Lubostroń

Lubostroń
89-210 89-210 Łabiszyn
tel.: 52 384 46 23