Wystawa Magdaleny Karpińskiej pt. Woal
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Wystawa Magdaleny Karpińskiej pt. Woal

  • Wydarzenie archiwalne: 03.02.2022
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria Miejska BWABydgoszcz, Gdańska 20
M.Karpińska, peleryna

Używając tradycyjnie kobiecego rzemiosła jakim jest malarstwo na jedwabiu Magdalena Karpińska tworzy prace oscylujące wokół natury płci. Ich zmysłowa forma: delikatność, kolor, a nawet zapach – ma dla niej szczególne znaczenie. (…) Wystawa zaprezentuje po raz pierwszy zbiór prac tekstylnych artystki z kilku ostatnich lat.


Magdalena Karpińska – malarka, która tworząc obrazy na płótnach, papierze i tkaninach inspiruje się naturą, traktując ją jako nośnik emocji, symboli, religii i polityki. Artystka bada układy form w przyrodzie, ich odniesienia i wzajemne relacje. Poddaje w wątpliwość prawdziwość przedstawiania natury na obrazie, rozkładając go na czynniki pierwsze. Płynnie porusza się między realizmem dyktowanym przez obserwację natury a jej dekonstrukcją prowadzącą do abstrakcji. Częstym zabiegiem, który stosuje, jest konstruowanie obrazu równomiernie jako kompozycji i zagadki wizualnej. Karpińska w swej pracy dużą uwagę poświęca formie – pracuje w technice tempery żółtkowej na płótnie i na papierze, oraz konstruuje instalacje malarskie z tkanin.

Wybrane wystawy: Słoneczko zaszło (Polana Institute, Warszawa 2020), Landscapes of Gaia (Sage Culture, Los Angeles USA 2020), Better Bitter (Platan Gallery, Budapeszt, 2018), Oko (Galeria Starter, Warszawa, 2015), Procedures for the head (Kunsthalle Bratislava, Bratysława, 2015), Sunrise (Galeria Starter, Warszawa, 2014), Trwałe rzeczy (CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2012), Nie tak strzyżono szpalery (Galeria Czarna, Warszawa, 2011).

www.magdalenakarpinska.com

kuratorka: Karolina Rybka

Źródło: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

Galeria Miejska BWA Bydgoszcz

ul. Gdańska 20
85-006 Bydgoszcz
tel.: +52 339 30 50

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 12.03

Katarzyna Tretyn: Somnium 2

03
lutego (piątek), godz. 18:00

Bovska – rysuje