Osiem Kobiet - tkanina dwuosnowowa z Podlasia
Wstęp wolny  /  Dla dzieci  /  Dziedzictwo

Osiem Kobiet - tkanina dwuosnowowa z Podlasia

  • Wydarzenie archiwalne: 11.03.2016
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

 


Wernisaż wystawy OSIEM KOBIET miał miejsce w Salonie Hoffman KPCK, w piątek 11 marca, o godz. 18.00. Wystawa potrwa 27 maja 2016.


Wszystko zaczyna się od kołowrotka, owczej wełny w naturalnym kolorze lub barwionej i ręcznego 4-nicielnicowego krosna. Potem potrzebna jest mrówcza praca, cierpliwość i talent. Taki jest przepis na dwuosnowową tkaninę, jedno z najciekawszych i najoryginalniejszych zjawisk polskiej sztuki ludowej. Powszechna kiedyś w całej Europie od Skandynawii po półwysep iberyjski w XVIII wieku zadomowiła się na Mazurach. Dywany mazurskie, zamknięte szeroką bordiurą romby, gwiazdy lub wici winorośli były nakryciami na stoły. Stamtąd przeniosły się na łóżka, ściany, stanowiły ważny element wiana. Dziś tradycja ich wyrabiania przetrwała tylko w północno-wschodniej Polsce, między innymi dzięki artystce Eleonorze Plucińskiej, która w latach trzydziestych XX wieku i tuż po wojnie zmobilizowała lokalną społeczność, miejscowych tkaczy nie tylko do ratowania ale i twórczego rozwinięcia tej pięknej tradycji. Zaczęto tworzyć własne wzory i kompozycje, pojawiły się nowe motywy i choć zwierza, drzewa, kwiaty, korowody, scenki rodzajowe z życia wsi stanowią większość wzorów, każdy z nich ma niepowtarzalny indywidualny charakter. Dwa wątki w dwóch kolorach i osnowa w kolorach wątków tworzą dwie przenikające się warstwy. W końcowym efekcie powstaje kompozycja gdzie jedna strona tkaniny jest odwrotnością kolorystyczną drugiej. Splot płócienny, którym tkane są dywany narzuca charakterystyczną geometryzację wzorów. Powrót do naturalnych barwników sprawia, że odzyskały one swoje wysublimowane piękno.

Jak przed wiekami tkactwem zajmują się kobiety. Na szlaku ginących zawodów Podlasia spotkałyśmy osiem wspaniałych kobiet. No może to nie do końca prawda, że na szlaku, ponieważ większość z nich poznałyśmy na Ogólnopolskim Przeglądzie Tkaniny Unikatowej, który organizujemy co dwa lata. Ich prace zawsze zachwycały choć były tylko drobną częścią różnorodnej wielobarwnej wystawy. Przyszła pora by pokazać je w pełnej krasie. Święta wielkanocne, czas powrotu do tradycji, refleksji, to bardzo dobry czas na spotkanie z tą niecodzienną już sztuką. Osiem kobiet, Helena Gołko, Alicja Kochanowska, Filomena Krupowicz, Kazimiera Makowska, Teresa Pryzmont, Danuta Radulska, Bernarda Rość, Ludgarda Sieńko to bohaterki wystawy w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wernisaż odbył się w piątek 11 marca, a wystawa otwarta przez całą wiosnę, do końca maja. Zapraszamy wszystkich Państwa na spotkanie z tkaniną dwuosnowową, pięknem polskiej tradycji i sztuki ludowej dziś.


Katarzyna Wolska


Obejrzyj video: https://www.youtube.com/watch?v=RcLY1WCK5_g
Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 16:00
⟶ DO 05.02

Zimowe Warsztaty Wokalne

07
lutego (wtorek), godz. 17:00

Spektakl Nowe szaty cesarza

12
lutego (niedziela), godz. 16:00

Koncert muzyki klezmerskiej: Freygish Orchestra