Oprowadzanie po aktualnych wystawach
Sztuki plastyczne

Oprowadzanie po aktualnych wystawach

  • Wydarzenie archiwalne: 18.09.2022
Miejsce:
Galeria Sztuki WozowniaToruń, ul. Ducha Św. 6
 
Oprowadzanie po aktualnych wystawach
 
18.09.2022 (niedziela), godz. 12.00
 
wstęp wolny
 
 
Galeria Sztuki Wozownia zaprasza na oprowadzanie po aktualnych wystawach.
 
Największą część galerii zajmują prace fińskich plakacistów pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. W ramach wystawy PERSONA 2022 – stanowiącej część serii prezentacji najwybitniejsze osobowości światowego plakatu i dizajnu – przekrojowo pokazana została twórczość dwóch grafików: Pekka Loiri i Kari Piippo.
Obaj reprezentują pokolenie artystów urodzonych około połowy lat 40. XX wieku. Piippo i Loiri wpisują się w tradycję fińskiego projektowania, a ich plakaty osadzone są na dwóch filarach: formie i funkcji. Tworzą nie tylko afisze, ale m.in. także logotypy, ilustracje, identyfikacje wizualne, odnosząc wiele sukcesów w kraju i zagranicą oraz zdobywając liczne nagrody za swoje projekty. Przez pewien czas wspólnie prezentowali swoje prace w ramach grupy PILOT, jednak nie prowadzą wspólnego studia – każdy nich podąża własną ścieżką, poszukując inspiracji i kierując się osobistymi wyborami.
Aneks do ekspozycji Loiri i Piippo stanowi wystawa poświęcona działalności zmarłego w 2009 roku grafika Tapani Aartomaa.
 
Obok plakacistów z Finlandii swój artystyczny projekt prezentuje Agata Skupniewicz – doktorantka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. „LABORATORIUM. RE: al_l_ity ~ liquid borders” to interdyscyplinarna wystawa, w ramach której snuje rozważania na temat motywu podróży, sposobów ich odbywania, a także koncepcji granic – geograficznych, politycznych, wewnętrznych. Pretekstem do realizacji tego projektu stała się nie tylko wyprawa artystki na Majorkę, ale również obcowanie z przestrzenią zlokalizowanego tam Archiwum Planas i zgromadzonymi w nim zbiorami.
Część prac prezentowanych na wystawie powstała w oparciu o archiwalne dokumenty i obrazy dotyczące spuścizny kulturowej Majorki oraz transformacji jej terytorium w konsekwencji rozwoju masowej turystyki, przypadającego na lata 50.–70. XX wieku. Unaoczniają one proces budowania zbiorowych wyobrażeń na temat wyspy. Jej współczesny pejzaż wyłania się z zawieszenia między ograniczeniem a dostępem, wnętrzem a zewnętrzem, przeszłością a teraźniejszością. Idea wspomnień oraz granice pamięci – indywidualnej i zbiorowej – ustanawiają oś łączącą prace prezentowane na wystawie.
 
 


Źródło: Galeria Sztuki Wozownia