„Opowieść o powrotach” – wystawa fotografii towarzysząca  XV Międzynarodowemu Festiwalowi „Sztuka Natury”
Wstęp wolny  /  Sztuki plastyczne

„Opowieść o powrotach” – wystawa fotografii towarzysząca XV Międzynarodowemu Festiwalowi „Sztuka Natury”

  • Wydarzenie archiwalne: 02.12.2022
Miejsce:
Muzeum Podróżników im. Tony’ego HalikaToruń
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza 2 grudnia o godz. 16.30 na wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej pt. „Opowieść o powrotach”. Autorami eksponowanych fotografii są: Adam Adamski, Michał Ludwiczak, Łukasz Łukasik, Michał Ogrodowczyk, Magdalena Sarat, Dariusz Sarnowski, Ryszard Sąsiadek, Marek Trzeciak, Radosław Trzciński i Wojciech Wójcik.

Wystawa prezentowana była podczas tegorocznego XIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi, którego mottem było hasło „odbudowa ekosystemów”. Fotografowie przyrody, którzy przyjęli zaproszenie do współtworzenia ekspozycji głównej festiwalu, zostali poproszeni o autorski komentarz do owej odbudowy i tak powstała „Opowieść o powrotach”.

Na pierwszy rzut oka rzecz wydaje się prosta. Wszak odnotowano tu niewątpliwe sukcesy. Mamy łosie, żubry, bobry czy nasze „herbowe” bieliki, gatunki uratowane przed wyginięciem, które odzyskano z niemal ostatnich żyjących osobników. Miarą owych sukcesów są nie tylko powroty czy zwiększenie liczebności poszczególnych gatunków, ale również, a może nawet przede wszystkim, obecność cyklicznych spektakli natury. Wiosenne migracje ptaków, ich zlotowiska, toki czy wreszcie najmocniejszy aspekt puszczańskiej jesieni jakim jest rykowisko jeleni to znaki, że się udało – dzikość wróciła. Jest pięknie, bo przecież z pozoru rzecz dzieje się niejako sama. Gdy człowiek zdewastuje jakiś obszar, a potem zostawi go samemu sobie, to przyroda i tak go odbierze. Zwie się to sukcesją ekologiczną. Ma ona swoje gatunki pionierskie, a gdy pojawią się drapieżniki powstaje nawet swoista automatyczna regulacja. To wszystko nie jest jednak ani takie proste, ani łatwe, ani tanie, ani – niestety – nie dzieje się samo. Odbudowa ekosystemów ma bowiem swych potężnych wrogów. To zmiany klimatyczne, zwłaszcza doskwierający nam ostatnio brak wody, wszechobecne zanieczyszczenie środowiska, gatunki inwazyjne czy wreszcie czas, z którym walka będzie zawsze w jakiś sposób naznaczona porażką, ale jednak zawsze „odbudowując” pragniemy powrócić do jakiegoś konkretnego stanu z przeszłości.

Kolejny ważny aspekt to współistnienie człowieka i przyrody. Renaturalizacja i ochrona różnorodności biologicznej nie są wrogami cywilizacji, a jej zdobyczami. Receptą na sukces jest współistnienie osiedli ludzkich z przyrodniczymi enklawami. Jak słusznie zauważają autorzy wystawy – w przypadku najcenniejszych zasobów przyrody – ważna jest też pewna reglamentacja i nawet prawne uregulowanie obecności w niej człowieka.

Autorzy wystawy zapraszają do zapoznania się z prezentowanymi fotografiami i do refleksji nad sukcesami, porażkami, ale i pułapkami, w które wpadamy, chroniąc gatunki i odbudowując ekosystemy.

_____________________

„Opowieść o powrotach” wystawa fotografii towarzyszy XV Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury”

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wernisaż: 2.12.2022, godz. 16.30

Wystawa czynna: 3.12.2022 – 19.03.2023

Kurator wystawy: Marek Trzeciak

Autorzy fotografii załączonych do informacji medialnej: Michał Ogrodowczyk, Łukasz Łukasik i Wojciech Wójcik

 

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu