Opera za rogiem -
Muzyka i taniec  /  Teatr / Kabaret

Opera za rogiem - "Halka"

  • Wydarzenie archiwalne: 24.09.2024
Miejsce:
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w WąbrzeźnieWąbrzeźno, ul. Matejki 11B

Wąbrzeska biblioteka we współpracy ze Stowarzyszeniem DeFacto bierze udział w projekcie "Opera za rogiem".

W ramach współpracy będziemy organizować pokazy oper, operetek, baletów i musicali w wersji z audiodeskrypcją.
Teatr operowy jest wyjątkową formą artystycznego spotkania wielu sztuk: poezji, muzyki i obrazu, pięknego śpiewu, gry aktorskiej, choreografii, dekoracji, tańca, wreszcie – wyjątkowej przestrzeni sceny. Dzięki ogromnej sile przekazu, opera oddziałuje na emocje, zmysły i wyobraźnię, nigdy nie pozostawia nikogo obojętnym.
Pokazy dla osób z dysfunkcją wzroku wyposażone są w audiodeskrypcję, która opisuje figury baletowe, budzi wyobraźnię, oddziałuje na zmysły i pozwala się jednocześnie oddać muzyce najwybitniejszych kompozytorów.
Tytuły, które zaproponujemy naszym klubowiczom mają bardzo dobrą jakość wizualną i muzyczną. Będą prawdziwą ucztą dla melomanów.

W OPERZE PO RAZ DRUGI

Po raz drugi spotkamy się w "Operze za rogiem" 24 września, jak zwykle o godzinie 10:00. Przed melomanami dwugodzinne, czteroaktowe spotkanie z dziełem Stanisława Moniuszki - "Halką".
"Halka" to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych i najpopularniejszych polskich oper, należąca do najczęściej wystawianych dzieł. Jej twórcę - Stanisława Moniuszkę - określa się mianem ojca polskiej opery narodowej.

LIBRETTO

22 lutego 1846 roku rozpoczęło się powstanie krakowskie. Rząd Narodowy obietnicą uwłaszczenia próbował zachęcić chłopów do walki. Zaborcze władze austriackie sprowokowały jednak włościan do wystąpienia przeciwko szlachcie, co doprowadziło do krwawej „rzezi galicyjskiej’, zwanej także „rabacją”. Kolejna próba powstańcza zakończyła się katastrofą.
„Halka” Stanisława Moniuszki była swego rodzaju odpowiedzią na wydarzenia związane z historią powstania krakowskiego. Libretto opery opiera się na dramacie pochodzącej z Podhala Halki, która uwiedziona przez panicza Janusza zachodzi w ciążę. Halce wydaje się, że Janusz ją kocha, jednak ten planuje poślubić Zosię, pochodzącą ze szlacheckiej rodziny. Obłudę i fałsz Janusza stara się pokazać Halce kochający się w niej Jontek. Dziewczyna daje wiarę jego słowom dopiero, gdy widzi młodą parę w kościele. Halka rozpacza nad losem swoim i swojego dziecka, załamana rzuca się w nurt rzeki.



Źródło: Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wąbrzeźnie

Powiązane wydarzenia

09
stycznia (czwartek), godz. 17:00

Spotkanie z prof. Dariuszem Dąbrowskim