Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 2023 / Jubileuszowa – 20. edycja!
Wstęp wolny  /  Dla dzieci  /  Literatura

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 2023 / Jubileuszowa – 20. edycja!

 • Wydarzenie archiwalne: 13.06.2023
Miejsce:
Bydgoszcz
Z wielką przyjemnością informujemy, że 20. jubileuszowa edycja ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek odbędzie się 13 czerwca. Wzorem minionych lat Fundacja Bookcrossing Polska zaprasza do współtworzenie tego dnia.

13 czerwca planujemy, przykładem minionych lat, przeprowadzenie ogólnopolskiej akcji uwalniania książek, połączonej z przemarszami młodzieży. Liczymy na pomoc i wsparcie bibliotek, szkół, instytucji kultury, mediów i wszystkich kreatywnych czytelników. Żywimy nadzieję, że wspólnie uda nam się zachęcić Polaków do uwalniania książek i sięgania po te już wędrujące. Święto nasze niech urozmaicają happeningi, festyny, spotkania z autorami, wydawcami, debaty o książkach i literaturze, wystawy, konkursy, plenerowe czytanie.

Niechaj w tym dniu książka będzie najważniejsza, pokażmy, że otwiera umysły, rozbudza pasje i marzenia. Dzielmy się nią z innymi, obdarowujmy przechodniów, przekazujmy do szkół, domów seniora, domów samotnej matki , świetlic środowiskowych, szpitali, noclegowni. Dzięki naszej akcji książki nie umrą zapomniane i zakurzone w domowych biblioteczkach, ale trafią w nowe ręce dając radość i realizując swoje przeznaczenie. Przyłącz do nas! Działaj z nami!

Zapraszamy do udziału w tej jubileuszowej edycji Święta Wolnych Książek. Niech to będzie dzień pełen radości, emocji i niespodzianek. Niech to będzie dzień, w którym pokażemy, jak wiele znaczy dla nas książka i jak wiele możemy dać innym dzięki niej. Niech to będzie dzień, w którym uczcimy naszą wspólną pasję i naszą wspólną społeczność.

Jak zorganizować obchody w Twojej instytucji czy miejscowości - na stronie www.bookcrossing.pl, w zakładce ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK w BANKU POMYSŁÓW, znajdziesz propozycje i podpowiedzi.

Jolanta Niwińska
FUNDACJA BOOKCROSSING POLSKA

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek – program obchodów w Bydgoszczy:


 • PRZEMARSZ uczestników ulicami Bydgoszczy z udziałem pisarki Elizy Piotrowskiej, gościa obchodów Święta Wolnych Książek, młodzieżowej orkiestry dętej połączony z obdarowywaniem mieszkańców książkami. Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, ul. Św.Trójcy 37, wymarsz godzina 10:30

 • HAPPENING - WYSPA MŁYŃSKA ( godz.11.00 – 12.30) przed Młynami Rothera;

  • wystrzał z wiwatówki uświetniający obchody 20. edycji ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek - Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Gdyni

  • czytanie plenerowe - znani i lubiani bydgoszczanie czytają fragmenty swoich ulubionych książek

  • występy artystyczne młodzieży.

  • „Alejka Wolnych Książek” - jednodniowa uliczka powołana na okoliczność obchodów Święta Wolnych Książek. Miejsce wymiany i czytania książek • FLASH MOB „KOLEJKA PO KSIĄŻKĘ” - akcja zachęcająca do kupowania i czytania książek ( godz. 12.45 ) – księgarnia Gratka ul. Jezuicka 24, następnie przemieszczamy się pod witryny księgarni Toniebajka ul. Marszałka Focha 2 (w ramach Festiwalu Książki i 20. edycji ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek).

 • SPOTKANIA AUTORSKIE Z:

  • Elizą Piotrowską - 13.06.23r. Autorka książek dla dzieci, ilustratorka, historyk i krytyk sztuki, tłumacz z języka włoskiego, współpracuje z wieloma pismami dla dzieci. Autorka znanej serii książek Ciocia Jadzia czy Tupcio Chrupcio. Salon Hoffman, Kujawsko – Pomorskie Centrum Kultury, godzina 14:00

  • Jolantą Niwińską - 14.06.23r. Autorka książek podróżniczych. Relacja z wyprawy na Antarktydę - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, godzina 18:00 (w ramach Festiwalu Książki i 20. edycji ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek).
Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Zadanie zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy