Ogólnopolska Konferencja z cyklu Architektura miast „Architektura przemysłowa/architektura poprzemysłowa w XIX i XX wieku”.
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo

Ogólnopolska Konferencja z cyklu Architektura miast „Architektura przemysłowa/architektura poprzemysłowa w XIX i XX wieku”.

 • Wydarzenie archiwalne: 29.09.2021
Miejsce:
KPCKBydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

Po raz dziewiąty w Bydgoszczy odbędzie się Ogólnopolska Konferencja z cyklu Architektura miast „Architektura przemysłowa/architektura poprzemysłowa w XIX i XX wieku”, podczas której badacze z Gdańska, Poznania, Krakowa, Warszawy, Torunia i  Bydgoszczy zaprezentują szereg interesujących tematów związanych z architekturą i dziejami dawnych fabryk, a także wskażą na „drugie życie” dziedzictwa industrialnego, które bywa adaptowane do nowych funkcji, przechodzi metamorfozę, aby na przykład działalność produkcyjna ustąpiła miejsca kulturalnej. Zaprezentowane zostaną tematy dotyczące obiektów przemysłowych m.in. z Częstochowy, Gniezna, Solca Kujawskiego czy Lubicza Dolnego. Pojawią się też tematy związane z Bydgoszczą. Tradycyjnie na konferencję zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, a patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.   


Środa godz. 12:00 oraz  czwartek godz. 10:00, Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy, wstęp wolny.


 


PROGRAM KONFERENCJI:


 


ŚRODA 29 września 2021


11.00-12.00 rejestracja uczestników

12.00 – otwarcie konferencji • Ewa Krupa – Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy – powitanie gości

 • dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel (Politechnika Poznańska, Wydział Architektury) – słowo wstępne


12.20 –  I SESJA REFERATOWA • dr hab. Józef Tarnowski, prof. UG (Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Filozofii), Estetyka rewitalizowanych obiektów i obszarów poprzemysłowych w Wielkiej Brytanii.

 • dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych), Od fabryki pierników Gustawa Weese do Muzeum Toruńskiego Piernika – historia powstania i jej współczesnej adaptacji.

 • Jakub Jastrzębski (Muzeum Krakowa), W cieniu Zieleniewskiego, dwie fabryki Peterseima w Krakowie.

 • mgr Rafał Kubiak (Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim), Nasycalnia Podkładów Kolejowych w Solcu Kujawskim – utracone dziedzictwo.

 • mgr Łukasz Wojtecki (Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim), Takie buty z Solca. Fabryka obuwia w Solcu Kujawskim.


Dyskusja


14.20 –   przerwa kawowa


15.15 –  II SESJA REFERATOWA • dr hab. inż. Piotr Sielicki, prof. PP (Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Instytut Analizy Konstrukcji), Koncepcja zagospodarowania i renowacji murowanej turbiny wietrznej z początku XX wieku w Poznaniu.

 • dr Adam Kosecki (Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy), Stacja Wodociągowa Las Gdański w Bydgoszczy- kooperacja przemysłu i kultury.

 • mgr inż. arch. Agata Józefiak (Park Kultury w Bydgoszczy), Młyn Rothera jako przykład adaptacji XIX wiecznego obiektu poprzemysłowego do funkcji współczesnych

 • dr Radosław Michna (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Historyczny), Firma C. A. Franke w Bydgoszczy. Historia, działalność, architektura.


Dyskusja


17.30 Prelekcja pt. Architektura bydgoskich fabryk na winietach papierów firmowych


 


 


CZWARTEK 30 września 2021


10.00 –  III SESJA REFERATOWA • dr Maciej Kędzierski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie), Losy architektury przemysłowej w Gnieźnie. Od upadku i dewastacji po rewitalizację.

 • mgr Tomasz Kalinowski (Toruń), Powstanie i rozwój dzielnicy przemysłowej na przykładzie Przedmieścia Jakubskiego w Toruniu.

 • mgr Karolina Mrowińska (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu- Delegatura we Włocławku), Zespół przemysłowy w Lubiczu Dolnym- zarys historii i problematyka konserwatorska.


Dyskusja


11.30  – przerwa kawowa


11.45 – IV SESJA REFERATOWA • dr inż. arch. Robert Gaweł (Muzeum Krakowa), Krakowskie „garage” 1903-1939

 • dr Krzysztof Prętki (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych, Pracownia Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej), Firma Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie (1866-1944). Historia i działalność.

 • mgr Agnieszka Szypulska (Uniwersytet Warszawski, Instytut Kultury Polskiej), Przemysł w domu. Industrialny wystrój wnętrz w Polsce.Dyskusja


Podsumowanie i zakończenie konferencji


14.00 – Wizyta studyjna w Hali Pomp – Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 242 – połączona z prezentacją pt. Niezrealizowany projekt hali filtrów z 1900 roku w Bydgoszczy – od wizualizacji po model 3D – prowadzenie dr Adam Kosecki


 Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Pl. Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
tel: 52 585 15 05