Ogólnopolska Konferencja z cyklu Architektura miast „Architektura przemysłowa/architektura poprzemysłowa w XIX i XX wieku”.
Po raz dziewiąty w Bydgoszczy odbędzie się Ogólnopolska Konferencja z cyklu Architektura miast „Architektura przemysłowa/architektura poprzemysłowa w XIX i XX wieku”, podczas której badacze z Gdańska, Poznania, Krakowa, Warszawy, Torunia i Bydgoszczy zaprezentują szereg interesujących tematów związanych z architekturą i dziejami dawnych fabryk, a także wskażą na „drugie życie” dziedzictwa industrialnego, które bywa adaptowane do nowych funkcji, przechodzi metamorfozę, aby na przykład działalność produkcyjna ustąpiła miejsca kulturalnej. Zaprezentowane zostaną tematy dotyczące obiektów przemysłowych m.in. z Częstochowy, Gniezna, Solca Kujawskiego czy Lubicza Dolnego. Pojawią się też tematy związane z Bydgoszczą. Tradycyjnie na konferencję zaprasza Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, a patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Środa godz. 12:00 oraz czwartek godz. 10:00, Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy, wstęp wolny.
PROGRAM KONFERENCJI:
ŚRODA 29 września 2021
11.00-12.00 rejestracja uczestników
12.00 – otwarcie konferencji
- Ewa Krupa – Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy – powitanie gości
- dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel (Politechnika Poznańska, Wydział Architektury) – słowo wstępne
12.20 – I SESJA REFERATOWA
- dr hab. Józef Tarnowski, prof. UG (Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Filozofii), Estetyka rewitalizowanych obiektów i obszarów poprzemysłowych w Wielkiej Brytanii.
- dr hab. Joanna Kucharzewska, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych), Od fabryki pierników Gustawa Weese do Muzeum Toruńskiego Piernika – historia powstania i jej współczesnej adaptacji.
- Jakub Jastrzębski (Muzeum Krakowa), W cieniu Zieleniewskiego, dwie fabryki Peterseima w Krakowie.
- mgr Rafał Kubiak (Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim), Nasycalnia Podkładów Kolejowych w Solcu Kujawskim – utracone dziedzictwo.
- mgr Łukasz Wojtecki (Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim), Takie buty z Solca. Fabryka obuwia w Solcu Kujawskim.
Dyskusja
14.20 – przerwa kawowa
15.15 – II SESJA REFERATOWA
- dr hab. inż. Piotr Sielicki, prof. PP (Politechnika Poznańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Instytut Analizy Konstrukcji), Koncepcja zagospodarowania i renowacji murowanej turbiny wietrznej z początku XX wieku w Poznaniu.
- dr Adam Kosecki (Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy), Stacja Wodociągowa Las Gdański w Bydgoszczy- kooperacja przemysłu i kultury.
- mgr inż. arch. Agata Józefiak (Park Kultury w Bydgoszczy), Młyn Rothera jako przykład adaptacji XIX wiecznego obiektu poprzemysłowego do funkcji współczesnych
- dr Radosław Michna (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wydział Historyczny), Firma C. A. Franke w Bydgoszczy. Historia, działalność, architektura.
Dyskusja
17.30 Prelekcja pt. Architektura bydgoskich fabryk na winietach papierów firmowych
CZWARTEK 30 września 2021
10.00 – III SESJA REFERATOWA
- dr Maciej Kędzierski (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie), Losy architektury przemysłowej w Gnieźnie. Od upadku i dewastacji po rewitalizację.
- mgr Tomasz Kalinowski (Toruń), Powstanie i rozwój dzielnicy przemysłowej na przykładzie Przedmieścia Jakubskiego w Toruniu.
- mgr Karolina Mrowińska (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu- Delegatura we Włocławku), Zespół przemysłowy w Lubiczu Dolnym- zarys historii i problematyka konserwatorska.
Dyskusja
11.30 – przerwa kawowa
11.45 – IV SESJA REFERATOWA
- dr inż. arch. Robert Gaweł (Muzeum Krakowa), Krakowskie „garage” 1903-1939
- dr Krzysztof Prętki (Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych, Pracownia Historii Zdrowia Publicznego oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej), Firma Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie (1866-1944). Historia i działalność.
- mgr Agnieszka Szypulska (Uniwersytet Warszawski, Instytut Kultury Polskiej), Przemysł w domu. Industrialny wystrój wnętrz w Polsce.
Dyskusja
Podsumowanie i zakończenie konferencji
14.00 – Wizyta studyjna w Hali Pomp – Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 242 – połączona z prezentacją pt. Niezrealizowany projekt hali filtrów z 1900 roku w Bydgoszczy – od wizualizacji po model 3D – prowadzenie dr Adam Kosecki
Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy