Oficerowie i robotnicy
Wstęp wolny  /  Edukacja  /  Teatr / Kabaret

Oficerowie i robotnicy

  • Wydarzenie archiwalne: 19.02.2022
Miejsce:
Teatr PolskiBydgoszcz, Al. Mickiewicza 2
Debata „Odzyskiwanie historii” towarzyszyć będzie pokazom "Katyń. Teoria barw" oraz "Nic o nas bez nas".

Kim byli oficerowie pomordowani w Katyniu? Kim byli robotnicy przedstawieni w filmie Krzysztofa Kieślowskiego „Robotnicy 1971” i co dziś oznacza określenie „robotnik”? Te dwa tożsamościowe pytania towarzyszą prezentacji spektakli Teatru Polskiego w Bydgoszczy „Katyń. Teoria barw” w reżyserii Wojciecha Farugi i „Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze. W oficjalnej narracji dotyczącej zbrodni katyńskiej dominuje obraz pięknych polskich oficerów w pięknych mundurach. Przyczyniła się do tego na pewno polityka państwa polskiego promująca mit inteligenckiej, tragicznej ofiary Polaka poległego na Wschodzie, ale także filmy fabularne powstałe o Katyniu już w wolnej Polsce. Prawda jednak jest nieco inna – w Katyniu zginęli ludzie różnych profesji, z różnym poziomem wykształcenia, o różnym statusie społecznym czy ekonomicznym, ludzie różnych wyznań i płci. Spektakl „Nic o nas bez nas” inspirowany dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego opowiada o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani, dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia, na przykład śmierć w kopalni albo nie dojdzie do strajku. Kim jest dziś robotnik/robotnica? Co oznacza pojęcie klasa robotnicza? Jakie formy przyjmują przemoc pracownicza i wyzysk?

Jak dziś możemy myśleć o ofierze składanej ojczyźnie i pracy? Co łączy oficerów i robotników? Te i inne pytania padają w spektaklach „Katyń. Teoria barw” i „Nic o nas bez nas”, i to właśnie wokół tych zagadnień będziemy rozmawiać w trakcie debaty „Odzyskiwanie historii”. W debacie udział wezmą:

  • Marek Beylin – dziennikarz i publicysta od wielu lat związany z „Gazeta Wyborczą”,

  • dr hab. Tomasz Kaliściak – literaturoznawca autor wielu monografii i artykułów naukowych; Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę polską XIX i XX wieku ujmowaną w kontekście przemian tożsamościowych, cielesności, płci i seksualności,

  • dr hab. Iwona Kurz – krytyczka i historyczka kultury, profesorka w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, pamięcią wizualną, w tym pamięcią o Zagładzie, oraz problematyką ciała i gender.

  • Debatę poprowadzi dr Katarzyna Kasia, polska filozofka, wykładowczyni akademicka, publicystka i dziennikarka radiowo-telewizyjna.


Harmonogram wydarzeń:

Wstęp na debatę jest bezpłatny.

Źródło: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Mickiewicza 2
85-071 Bydgoszcz
tel.:52 339 78 18

Powiązane wydarzenia

02
grudnia (piątek), godz. 19:00

Nic o nas bez nas

03
grudnia (sobota), godz. 19:00

Nic o nas bez nas

06
grudnia (wtorek), godz. 10:00

Czerwony Kapturek

07
grudnia (środa), godz. 10:00

Czerwony Kapturek

08
grudnia (czwartek), godz. 10:00

Czerwony Kapturek