
Odpowiedzialni za siebie #2: hejt. Spotkanie dla uczniów z dr. Maciejem Dębskim
Odpowiedzialni za siebie #2: Hejt. Spotkanie z dr. Maciejem Dębskim
Temat spotkania: „Nie rób drugiej, co Tobie niemiłe. Anatomia hejtu, czyli o tym, co możemy zrobić, aby nie krzywdzić innych w sieci.”
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Odpowiedzialni za siebie”, które odbędzie się 27.03.2025 r. w godz. 13:00-15:00 w Młynach Rothera. Tematem spotkania będzie hejt – zjawisko, które coraz częściej pojawia się w naszych codziennych interakcjach, zwłaszcza w sieci.
„Skala przemocy słownej wśród dzieci i młodzieży kształtuje się na niepokojąco wysokim poziomie i dotyczy nie tylko relacji z innymi, ale też relacji z samym sobą. Prawie połowa uczniów doświadczyła w ciągu ostatniego miesiąca hejtu, a prawie jedna trzecia przyznała, że jest sprawcą przemocy w sieci”. (Raport Młody Głowy. Otwarcie o Zdrowiu Psychicznym, Fundacja UNAWEZA)
Podczas spotkania, które poprowadzi dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, uczestnicy będą mieli okazję poznać mechanizmy hejtu oraz dowiedzieć się, jak można mu przeciwdziałać i jak unikać krzywdzenia innych w Internecie. Będzie to również doskonała okazja do refleksji nad własnym zachowaniem w sieci i do poznania sposobów budowania przestrzeni online z dbałością o kulturę i wzajemny szacunek.
Na spotkanie zaprosiliśmy również osobę, która podzieli się doświadczeniem związanym z hejtowaniem w Internecie oraz opowie o konsekwencjach takiego zachowania.
Podczas spotkania będzie także czas na dyskusję, więc każdy będzie mógł podzielić się swoimi przemyśleniami i zadać pytania ekspertowi.
Nie przegap okazji, by dowiedzieć się, jak być odpowiedzialnym użytkownikiem sieci i jak dbać o pozytywne relacje w Internecie!
O gościach:
dr Maciej Dębski – socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes fundacji Dbam o Mój Zasięg, autor/współautor publikacji naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych. W roku 2016 wdrożył pierwszy w Europie eksperyment społeczny odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, internetu, gier on-line playstation, telewizji), który zakończył się sukcesem badawczym. Pomysłodawca badań pt. „Młodzi Cyfrowi”; „Granie na Ekranie” „Ocena jakości relacji szkolnych”, współtwórca badań pt. „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Prywatnie tata 21-letniej Idy i 11-letniego Antosia.
Informacje organizacyjne:
Kiedy? 27.03.2025 r., godz. 13.00-15.00
Gdzie? Spichrz Mączny, III piętro, duża sala
Dla kogo? dla uczniów 13-18 lat z nauczycielami
Cena: bezpłatne
Zapisy: Zapisów klas szkolnych mogą dokonywać nauczyciele, wysyłając zgłoszenie na adres email: katarzyna.plucinska@mlynyrothera.pl, podając nazwę szkoły, liczbę uczniów, wiek, numer kontaktowy do opiekuna grupy. Zapisy przyjmujemy do 18 marca br. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!
W przypadku pytań prosimy o kontakt pod numer telefonu: 887 507 995.
Chcemy, aby doświadczenie uczestników tego wydarzenia było jak najbardziej komfortowe. W przypadku potrzeby skorzystania z tłumacza polskiego języka migowego prosimy o informację podczas zgłoszenia.
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera