Odkrycia. Sztuka Kobiet | PROGRAM
Wstęp wolny  /  interdyscyplinarne

Odkrycia. Sztuka Kobiet | PROGRAM

  • Wydarzenie archiwalne: 10.09.2024
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6
W pierwszej połowie października odbędzie się nietuzinkowe wydarzenie będące platformą do podjęcia szerokiego dialogu na temat twórczości kobiet, ich inspiracji, trudów, ale i sukcesów. Odkrycia. Sztuka Kobiet nie tylko będzie celebracją osiągnięć kobiet, ale także stanie się przestrzenią do refleksji nad ich rolą oraz inspiracją do dalszej twórczości. Wydarzenie przeniesie wszystkich w interdyscyplinarną podróż po różnych dziedzinach sztuki. W programie znajdą się między innymi: wystawa Polish Women Photographers, klimatyczny koncert Moniki Borzym, pokaz filmu autorstwa Kingi Dębskiej towarzyszący wizycie reżyserki w Dworze Artusa, spotkanie z Miką Urbaniak, którego pretekstem jest jej książka a także rozmowa z psycholożką o samorozwoju, warsztaty relaksacyjne i jogi.

PROGRAM 10.10.2024 (czwartek)
  • 19:00, Monika Borzym „Kołysanki dla dorosłych” | koncert + spotkanie z artystką (wstęp biletowany)
11.10.2024 (piątek)
  • 18:00, Polish Women Photographers – wernisaż wystawy „Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek”
  • 19:00, „Będzie lepiej”, spotkanie autorskie z Miką Urbaniak
12.10.2024 (sobota)
  • 16:00, Malowane Kawą | warsztaty z arteterapeutką (obowiązują zapisy)
  • 18:00, Sztuka samorozwoju, czyli jak się realizować i nie zwariować – spotkanie z psychoterapeutką Joanną Dardzińską i kulturoznawczynią oraz fotografką Joanną Piecyk
13.10.2024 (niedziela)
  • 12:00, Joga w Artusie | warsztaty (obowiązują zapisy)
  • 17:00, spotkanie z Kingą Dębską i pokaz filmu „Święto Ognia”

10.10.2024 (czwartek), 19:00 | Monika Borzym „Kołysanki dla dorosłych” | koncert + spotkanie z artystką (wstęp biletowany)

11.10.2024 (piątek), 18:00 | Polish Women Photographers – wernisaż wystawy „Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek”

Wystawa prezentuje fotografie stworzone przez członkinie stowarzyszenia Polish Women Photographers, które ukazują miniony rok z perspektywy zarówno doświadczonych, jak i początkujących autorek. Po raz czwarty artystki z różnych zakątków świata dzielą się kluczowym dla nich kadrem, w którym uchwyciły momenty istotne dla ich osobistego i twórczego rozwoju. Ekspozycja stanowi nie tylko przegląd ich artystycznych osiągnięć, ale także głos w dyskusji na temat równouprawnienia w świecie fotografii.

11.10.2024 (piątek), 19:00 | „Będzie lepiej”, spotkanie autorskie z Miką Urbaniak

Piosenkarka, autorka tekstów i muzyki – Mika Urbaniak – zajmuje się muzyką odkąd pamięta. Swój pierwszy utwór skomponowała mając 11 lat! Od tamtej pory tworzy i koncertuje. Wychowana przez dwie legendy muzyki jazzowej, pionierów fusion jazz – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka – wyrastała w świecie muzyki i sztuki. Pop, jazz, hip-hop, rap, soul, RnB i blues były podstawą jej muzycznego rozwoju. Ma bardzo ekspansywną, twórczą i bogatą wyobraźnię, która pozwala jej eksperymentować w różnych stylach. Unikalny, aksamitny i pełen melancholii głos Miki hipnotyzuje słuchaczy. A jej rytmiczny, osobliwie poetycki i porywający styl rapowy, dodaje muzyce ekspresji i jest nieodłącznym składnikiem oryginalnego stylu. 22 marca 2023 roku ukazała się książka będąca wywiadem-rzeką Magdaleny Adaszewskiej z Miką Urbaniak pt. „Będzie lepiej”. Opowiada w niej szczerze o swoim uzależnieniu od alkoholu, o chorobie afektywnej dwubiegunowej, ale też i o sile miłości. fot. źródło management Miki Urbaniak 

12.10.2024 (sobota), 16:00 | Malowane Kawą | warsztaty z arteterapeutką (obowiązują zapisy)

Kawa pięknie barwi papier na różne odcienie beżu i brązu, ale nasze kuchnie skrywają wiele innych surowców o właściwościach barwierskich! Podczas warsztatów samodzielnie zaprojektujemy naturalną gamę kolorystyczną i stworzymy małe dzieła sztuki przy pomocy znanych nam produktów. Podczas twórczego spotkania odetchniemy od zgiełku tygodnia przy aromatycznych zapachach.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe na adres edukacja@artus.torun.pl

12.10.2024 (sobota), 18:00 | Sztuka samorozwoju, czyli jak się realizować i nie zwariować – spotkanie z psychoterapeutką Joanną Dardzińską i kulturoznawczynią oraz fotografką Joanną Piecyk

Samorozwój odgrywa w dzisiejszym świecie kluczową rolę. Pozwala nam realizować swoje marzenia, cele i plany, odkrywać potrzeby, talenty oraz odnosić sukcesy i rozwijać kompetencje. Co jednak, gdy wewnętrzny krytyk wciąż nie pozwala nam działać, a nasze przekonania biorą górę nad faktami? Jak pokonywać perfekcjonizm i pozwalać dochodzić do głosu dojrzałemu dorosłemu? I wreszcie – jaki wpływ na nasze poczucie spełnienia mają media społecznościowe i czy można się od nich uzależnić? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź. Dowiemy się także, dlaczego właściwie samorozwój jest aż tak ważny dla współczesnego człowieka, czy wolny wybór rzeczywiście daje szczęście i czy w konsumpcyjnym świecie, zdominowanym przez sprzedażowe narracje, jest miejsce na głębokie refleksje i pracę nad sobą.  Joanna Dardzińska – certyfikowana psychoterapeutka CBT, mediatorka, edukatorka. Od 17 lat wspiera dorosłych w rozumieniu siebie i świadomym życiu. Prowadzi autorskie warsztaty rozwojowe, Kręgi Kobiet, grupy rozwojowe, a także psychoterapię indywidualną (terapia schematów i behawioralno–poznawcza). Wspólnym mianownikiem jej wszystkich działań jest tworzenie przestrzeni do zatrzymania się i spotkania z samym sobą. Prowadzi w social mediach profil Zacznij blisko, w którym namawia do większej łagodności wobec siebie i odwagi życia w zgodzie ze swoimi wartościami. Jest fanką małych kroków, prostych patentów i psychologii blisko życia. Joanna Piecyk – kulturoznawczyni, fotografka i animatorka kultury. Prowadzi warsztaty indywidualne i grupowe, organizuje wystawy, konsultuje. Zajmuje się fotografią portretową, dokumentalną, biznesową i eventową. Wraz z mężem prowadzi agencję CYK media, w ramach której tworzą materiały brandingowe dla biznesu: zdjęcia, video i strony internetowe. Wielokrotnie dokumentowała też projekty realizowane w ramach programów EtnoPolska czy Kultura — Interwencje Narodowego Centrum Kultury. Miłośniczka antropologii, etnografii i filozofii.

13.10.2024 (niedziela), 12:00 | Joga w Artusie | warsztaty (obowiązują zapisy)

Sesja łagodnej jogi, podczas której w duchu uważności i koncentracji będziemy dążyć do wzmocnienia osłabionych mięśni, pobudzenia energii życiowej, ale też głębokiego odprężenia i rozluźnienia na wszystkich poziomach. Poprzez praktykę asan, ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne będziemy uczyć się komunikacji ze swoim ciałem, aby – odzyskując z nim kontakt – zbliżać się do stanu naturalnej równowagi i harmonii. W zajęciach można wziąć udział niezależnie od wieku, poziomu sprawności fizycznej i dotychczasowego doświadczenia na macie. Zajęcia poprowadzi Magdalena Janowska – instruktorka hatha jogi, jogi powięziowej oraz onkojogi. Od początku swojej ścieżki związana z Domem Jogi Winnica, gdzie obecnie prowadzi zajęcia jogi relaksacyjnej. Joga jest dla niej przestrzenią do czułego i uważnego spotkania ze sobą, dzięki któremu może odkrywać i uwalniać swoje supermoce, a ograniczenia przyjmować z szacunkiem i wyrozumiałością, by w pełni czerpać radość z bycia sobą i w sobie.

Prosimy o zabranie ze sobą swoich mat. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe na adres marta.ryhanycz@artus.torun.pl

13.10.2024 (niedziela), 17:00 | spotkanie z Kingą Dębską i pokaz filmu „Święto Ognia”

Kinga Dębska jest polską reżyserką i scenarzystką. Za swoje filmy otrzymała wiele nagród filmowych, w tym dwóch Orłów. Jej filmy fabularne: „Moje córki krowy”, „Zabawa zabawa” i „Zupa nic” prócz zdobytych licznych nagród i wyróżnień, odniosły także duży sukces frekwencyjny. Po spotkaniu z artystką odbędzie się pokaz najnowszego jej filmu „Święto Ognia”, który opowiada o zmaganiach z ograniczeniami fizycznymi.

Działanie w ramach programu profilaktycznych działań okołokulturowych realizowanych przez Centrum Kultury Dwór Artusa.



Źródło: Dwór Artusa

Powiązane wydarzenia

04
listopada (poniedziałek), godz. 16:30

Filmowe poniedziałki

05
listopada (wtorek), godz. 18:00

Wernisaż wystawy Wdech — wydech

07
listopada (czwartek), godz. 19:00

Pawlik & Pawlik Duo | koncert

15
listopada (piątek), godz. 20:00

Jucho | koncert