Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 w Pałacu Lubostroń
Wstęp wolny

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 w Pałacu Lubostroń

  • Wydarzenie archiwalne: 12.09.2021
Miejsce:
Pałac LubostrońLubostroń
Dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak zaprasza serdecznie do Sali Rotundowej na Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 - SMAKI DZIEDZICTWA w niedzielę, 12 września 2021 roku o godz. 17.00.

W programie:
- Prelekcja dr Anetty Głowackiej-Penczyńskiej pt. "Smaki ziemiańskie. Opowieść o tym co jadano w polskim dworze w XIXw."
- Koncert w wykonaniu Agnieszki Bartoszewicz-flet i Katarzyny Nowaczewskiej-Manthey-fortepian

W programie koncertu:
Ignacy Feliks Dobrzyński – Andante e Rondo Alla Polacca op. 42
Witold Lutosławski – Trzy fragmenty na flet i harfę (lub fortepian)
Alexandre Tansman – Sonatine na flet i fortepian
Henryk Mikołaj Górecki – For You, Anne-Lill op. 58
Tadeusz Szeligowski – Sonata na flet i fortepian

Dr Anetta Głowacka-Penczyńska -  adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW w Bydgoszczy.

Agnieszka Bartoszewicz - flecistka, solistka Orkiestry Opery Nova w Bydgoszczy, doktorantka i pedagog Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Philippe Bernolda, Janosa Balinta, Meinharta Niedermayra, czy Michaela Schmidt-Casdorffa.

Laureatka licznych konkursów instrumentalnych, m.in. zdobywczyni Nagrody na VII Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców w Warszawie, dwukrotnie I nagrody oraz Nagrody Specjalnej Prezes Stowarzyszenia Flecistów Polskich na Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie.
Koncertuje jako solistka i kameralistka na ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach muzycznych. W 2018 reprezentowała Akademię Muzyczną w Bydgoszczy oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie jako solistka na koncercie w ramach 31. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego pod batutą Maestro Mitsuyoshi Oikawa w Tokyo Metropolitan Theatre (zaproszenie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Instytutu Polskiego w Tokio). Koncertowała jako solistka z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga, Lutosławski Youth Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Występowała na koncertach kameralnych organizowanych m.in. przez Związek Kompozytorów Polskich, czy Stowarzyszenie Autorów ZAiKS (wykonawstwo polskiej muzyki współczesnej), Filharmonię Narodową, Mazowiecki Instytut Kultury, czy Filharmonię Pomorską im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Dokonała licznych nagrań utworów muzycznych do E-materiałów dydaktycznych dla Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
W latach 2008-2010 była pierwszą flecistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (obecnie: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa). W 2009 została członkinią Gustav Mahler Jugendorchester, z którą koncertowała w ramach europejskiego tournée pod dyr. Jonathana Nott’a m.in. w Royal Albert Hall w Londynie (BBC Proms), Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie czy na Lucerne Festival.
Współpracowała z wieloma polskimi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową (obecnie: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), Orkiestrą Sinfonia Viva, a od 2013 z Orkiestrą Opery Nova w Bydgoszczy, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Wojskową w Bydgoszczy. Od 2014 jest muzykiem – solistą Orkiestry Opery Nova w Bydgoszczy.
www. facebook.com/AgnieszkaBartoszewiczflute
https://www.playwithapro.com/live/Agnieszka-Bartoszewicz/

Katarzyna Nowaczewska-Manthey urodziła się w Poznaniu, gdzie ukończyła z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne. Studia kontynuowała w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jarosława Drzewieckiego. Szczególne miejsce w jej działalności koncertowej zajmuje kameralistyka. Swoje umiejętności solistyczne i kameralne rozwijała pod kierunkiem m.in.: Tatiany Szebanowej, Katarzyny Jankowskiej, Celiny Hellerowej, Aleksieja Orłowieckiego, Andrzeja Bauera, Jadwigi Kaliszewskiej, Jerzego Marchwińskiego i Waldemara Malickiego. Koncertowała m.in. z Bartłomiejem Niziołem, Wojciechem Mrozkiem, Vadimem Brodskim i Mariuszem Patyrą. Występuje w kraju i za granicą (Niemcy, Czechy, Austria). Dokonała nagrań dla TVP.Uczestniczy jako akompaniator w Kursach Mistrzowskich, współpracując z takimi artystami jak: Mariusz Patyra, Viktor Pikajzen, Konstanty Andrzej Kulka, Wojciech Mrozek, Mirosław Pokrzywiński, Patrycja Piekutowska, Józef Frankstein, Alina Mleczko.Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i nauczycielem fortepianu w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych w Bydgoszczy Często towarzyszy uczniom i studentom na konkursach, zdobywając liczne nagrody za wyróżniający akompaniament.W 2013, wraz ze skrzypaczką Katarzyną Bąkowską, otrzymała Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie dla Pedagogów w Warszawie w kategorii Kameralistyka z rekomendacją do nagrania płyty CD. Równolegle została laureatką I nagrody w kategorii Fortepian. W tej dyscyplinie przyznano jej również Nagrodę Specjalną za najciekawsze wykonanie utworu muzyki polskiej .W 2004 otrzymała Dyplom Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia pedagogiczne.

Wstęp wolny!
Liczba miejsc ograniczona.
Możliwa jest wcześniejsza rezerwacja miejsc, tel. 695 929 786.
Podczas koncertu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.



Źródło: Pałac Lubostroń