Nowe obroty – niezwykłe zakończenie Roku Mikołaja Kopernika
Edukacja  /  interdyscyplinarne  /  Muzyka i taniec

Nowe obroty – niezwykłe zakończenie Roku Mikołaja Kopernika

  • Wydarzenie archiwalne: 16.02.2024
Miejsce:
Dwór ArtusaToruń, Rynek Staromiejski 6

Nowe obroty – przyszłe rewolucje w nauce, sztuce i społeczeństwie – niezwykłe zakończenie Roku Mikołaja Kopernika

Przez trzy dni, od 16 do 18 lutego 2024 roku, naukowcy z NASA i Uniwersytetu Harvarda, Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla oraz pianista Leszek Możdżer będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania, jakie nowe rewolucje czekają na nas w przyszłości. Poszukiwanie życia w Kosmosie, fundamenty demokracji i rozwoju, nieustraszone kobiety, fascynująca synergia świata sztuki i nauki – taka konstelacja zdarza się raz na pół wieku – zapewnia kurator Nowych Obrotów, finałowego spotkania Roku Mikołaja Kopernika dr Jan Świerkowski z Instytutu B61.

Podczas Nowych Obrotów w Toruniu, wybitni prelegenci staną przed wyzwaniem zgłębienia idei mających potencjał zmiany naszego postrzegania świata i naszego miejsca w nim, skupiając się na dwóch zagadnieniach: detekcji życia pozaziemskiego, potencjalnym odkryciu, które może radykalnie zmienić naszą ziemską tożsamość oraz równości na Ziemi – rewolucji wymagającej od nas nie tylko naukowej odwagi, ale i konkretnego działania.

O tym jak takie rewolucje przeprowadzać 17 lutego opowie dr H. C. Leymah Gbowee, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, uhonorowana za działalność na rzecz promowania pokoju i walkę o prawa kobiet. Tego samego dnia, który dedykowany jest obchodom Roku Kobiet Odważnych, widzowie wezmą udział w dyskusji z jedną z liderek świata nauki – dr Mary A. Voytek, czołową naukowczynią NASA i autorką najważniejszej inicjatywy mającej na celu poszukiwanie życia na egzoplanetach (NExSS).

Temat życia pozaziemskiego, będzie obecny przez większość spotkań odbywających się w ramach Nowych Obrotów. Jak przypomina profesor Avi Loeb, znakomity badacz z Uniwersytetu Harvarda, zajmujący się na co dzień kosmologią i teoriami związanymi z życiem w Kosmosie, Mikołaj Kopernik odkrył, że nie znajdujemy się w fizycznym centrum Wszechświata. Tymczasem profesor Loeb poszukuje dowodów na to, że nie jesteśmy również w jego intelektualnym centrum. Podczas wykładu 18 lutego zaproszony gość skupi się na możliwościach i ograniczeniach poszukiwania pozaziemskich cywilizacji. Odkrycie dowodów na istnienie zaawansowanej formy życia poza naszą planetą całkowicie odmieni nasze rozumienie świata. Będzie to prawdziwą „Nową Rewolucją Kopernikańską” – uważa autor głośnej publikacji popularnonaukowej „Pozaziemskie”, która omawia Oumuamua, czyli pierwszy zauważony przez nas obiekt spoza układu słonecznego, który pojawił się w niedalekiej odległości od Ziemi.

Kurator wydarzenia, dr Jan Świerkowski, wyjaśnia: Celem trzydniowego spotkania jest zapoczątkowanie wielowątkowej debaty na temat Nowych Rewolucji, fundamentalnych zmian w myśleniu, które mają wpływ na głębokie przemiany naukowe, kulturowe, technologiczne i społeczne. Takie podejście wymaga interdyscyplinarnego dialogu łączącego rozmaite metody i systemy rozumienia rzeczywistości – od humanistyki po nauki ścisłe. W tym duchu, dyrektor Instytutu B61 zaprasza szczególnie na wyjątkowy koncert „Art & Science” (16 lutego) w wykonaniu Leszka Możdżera, który jest wynikiem współpracy wybitnego pianisty z matematykami i fizykami. Jej kulminacją jest pionierski fortepian dekafoniczny, zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem prof. Pawła Nurowskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Zwykle muzycy i kompozytorzy ze świata muzyki tonalnej używają systemu tuzinowego, tymczasem skonstruowany instrument wprowadza rewolucyjny system dziesiętny. Koncert jest więc pomostem między intuicyjną wyobraźnią genialnego muzyka, a formalizmem matematycznym świata nauki, który wprowadził do projektu profesor Nurowski.

Marszałek Województwa Kujawsko–PomorskiegoPiotr Całbecki, będący patronem wydarzenia, podkreśla, że jego intencją jest ukazanie, iż nauka musi być związana ze społeczeństwem i jego potrzebami. Dlatego globalne idee powinny znaleźć odzwierciedlenie na poziomie regionalnym, by miały pozytywny wpływ na rozwój lokalnych społeczności.

Szczegółowy program: www.noweobroty.com

Wszystkie wydarzenia tłumaczone będą symultanicznie na język polski.

Wejściówki i bilety:

  • Wstęp na wykłady i prelekcje jest bezpłatny, wejściówki odbierać można w Księgodzielni Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2
  • Bilety na koncert Leszka Możdżera „Art & Science” dostępne są na biletomat.pl/bilety/leszek-mozdzer-torun-27387/

 

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Arkadiusza Myrchy.

Organizatorzy: Fundacja Platon im. Kuby Rumińskiego, Instytut B61, Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

Program wydarzeń:

• 16 lutego 2024 rok, godzina 19:00, Centrum Kultury Dwór Artusa

Koncert „Art & Science” w wykonaniu Leszka Możdżera. Koncert fortepianowy na akustycznym fortepianie dekafonicznym opracowanym przez zespół prof. Nurowskiego

Rozmowa z Profesorem dr hab. Pawłem Nurowskim (Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk), prowadzenie dr Jan Świerkowski (Instytut B61 (PL) / CECC (PT))

• 17 lutego 2024 rok, godzina 16:00, Centrum Kultury Dwór Artusa

Poszukiwanie życia we Wszechświecie / dyskusja z dr Mary A. Voytek (Senior Scientist in Astrobiology at NASA), prowadzenie dr Pedro Russo (Leiden University (NL)/ Ciência Viva (PT))

godzina 17:00

Uwalniając pasję, twórczość i inteligencję dziewcząt / wykład dr H.C Leymah Gbowee (laureatka Pokojowej Nagroda Nobla 2011)

• 18 lutego 2024 rok, godzina 17:00, Centrum Kultury Dwór Artusa

Następna Rewolucja Kopernikańska / wykład prof. Avi Loeba (Director, Institute for Theory & Computation, Harvard University), prowadzenie dr Jan Świerkowski (Instytut B61 (PL) / CECC (PT))



Źródło: Dwór Artusa

Dwór Artusa

Rynek Staromiejski 6
87-100 Toruń
tel.: 56 655 49 39