Niedziela z kustoszem
Dziedzictwo

Niedziela z kustoszem

  • Wydarzenie archiwalne: 22.01.2023
Miejsce:
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku – Muzeum EtnograficzneWłocławek, Bulwary Marszałka Józefa Piłsudskiego 6
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”, które odbędzie się 22 stycznia br., o godz. 12.00, w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku.

Najbliższe spotkanie poświęcone będzie malowanym skrzyniom ludowym — niezwykle efektownym i barwnym meblom, należącym do kanonu wyposażenia wnętrza XIX-wiecznej chaty chłopskiej. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej posiada jedną z największych w Polsce kolekcji dekorowanych skrzyń z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, a także pojedyncze obiekty z innych części ziem polskich m.in. z Rzeszowszczyzny oraz skrzynie żuławskie związane z kulturą osadników olęderskich. Podczas spotkania uczestnicy poznają rodowód malowanych skrzyń ludowych oraz dowiedzą się jakie funkcje pełniły w obrzędowości i w życiu codziennym. Nie zabraknie wątków dotyczących zdobnictwa oraz opowieści o schyłku popularności i dalszych losach tych mebli. Wspólnie zajrzymy także do wnętrza skrzyni, aby przekonać się jak radzono sobie z zabezpieczeniem najcenniejszych przedmiotów przed kradzieżą.

Od października ubiegłego roku w Muzeum Etnograficznym, w sali znajdującej się na parterze zabytkowego spichlerza, eksponowanych jest dwadzieścia skrzyń z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Są obecnie częścią wystawy stałej. Eksponowane meble zostały odrestaurowane w 2020 r. dzięki dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Wspieranie działań muzealnych oraz dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W 2021 r. za podjęte działania ochrony tych wyjątkowych zabytków włocławskie muzeum uhonorowane zostało wyróżnieniem w prestiżowym ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA w kategorii Konserwacja i Ochrona Dziedzictwa Kultury.

Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

Słowackiego 1A
87 – 800 Włocławek
tel.:54) 232-36-25

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

Muzeum Historii Włocławka

dzisiaj
⟶ stała

SKANSEN W KŁÓBCE

dzisiaj
⟶ stała

FAJANS WŁOCŁAWSKI