Dziedzictwo  /  Inne

Niech się święci 3 MAJA!

  • 03
    maja 2026 (niedziela), godz. 10:00–16:00
Miejsce:
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w WięcborkuWięcbork

Święto Narodowe 3 Maja to wyjątkowy dzień, który w Więcborku chcemy uczcić wspólnie z mieszkańcami i wszystkimi gośćmi naszej gminy. Zapraszamy na majówkę pełną smaków, tradycji i dobrej atmosfery na Placu Jana Pawła II w Więcborku.

Na uczestników czeka prawdziwie królewska uczta przygotowana przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz lokalnych producentów. Będzie można spróbować m.in. pierogów, gołąbków, bigosu, grochówki, zapiekanek, grillowanej kiełbasy, „wituńskiej pyry z gulaszem”, zupy meksykańskiej, a także domowych ciast, gofrów i patriotycznych deserów. Nie zabraknie również wędlin, serów, miodów i innych lokalnych wyrobów. To doskonała okazja, by spędzić czas w rodzinnej atmosferze, dobrze zjeść i wesprzeć lokalnych producentów – można zarówno skosztować na miejscu, jak i zabrać smakołyki do domu. Hasło przewodnie wydarzenia: „Rozsmakuj się w Więcborku – Krok po kroku”.

Program Obchodów:

  • 10:15 – Przemarsz spod Szkoły Podstawowej Nr 2 na Plac Jana Pawła II.
  • 10:25 – Oficjalne uroczystości i złożenie kwiatów pod pomnikiem.
  • 11:10 – Msza święta w intencji Ojczyzny.
  • 12:15 – Wspólny taniec: "Poloneza czas zacząć!".
  • 12:30 – Majówkowe biesiadowanie: występy artystyczne oraz stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych przedsiębiorców pod hasłem "Rozsmakuj się w Więcborku!".

Kulinarne Atrakcje od Kół Gospodyń Wiejskich:

  • KGW w Lubczy: słodki stół (ciasta, gofry), kawa i herbata.
  • KGW w Śmiłowie: pierogi z białą kiełbasą, zapiekanki, majówkowa grochówka.
  • KGW w Wituni: Wituńska pyrka z gulaszem, zupa meksykańska "la 'witunias".
  • KGW w Zakrzewku: gołąbki w białej kapuście, swojski bigos.
  • KGW w Zgniłce: grillowana kiełbasa w złotej cebulce, patriotyczne desery.

Lokalni Przedsiębiorcy również zaprezentują swoje wyroby:

  • Stoisko Serowarskie "BORIZA" (Izabela Borlik): sery podpuszczkowe wędzone i niewędzone, twaróg tradycyjny.
  • Stoisko "ANDRÓB" (Roman Olszewski): wędzonki, kiełbasy, wędliny, konserwy w słoikach.
  • Pasieka (Adam Łoboda): miody z wituńskiej pasieki.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich do wspólnego świętowania i korzystania z bogatej oferty kulturalnej i kulinarnej.

 



Źródło: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku / Kino Promień

Powiązane wydarzenia