„NIE ROZDZIOBIĄ NAS KRUKI…” Z OK. 45 ROCZNICY ODEJŚCIA NA POLANĘ CAŁEJ JASKRAWOŚCI:  EDWARDA STACHURY I RYSZARDA MILCZEWSKIEGO BRUNO
Muzyka i taniec

„NIE ROZDZIOBIĄ NAS KRUKI…” Z OK. 45 ROCZNICY ODEJŚCIA NA POLANĘ CAŁEJ JASKRAWOŚCI: EDWARDA STACHURY I RYSZARDA MILCZEWSKIEGO BRUNO

  • 24
    lipca 2024 (środa), godz. 18:00
Miejsce:
ŚwiatłowniaBydgoszcz, Św. Trójcy 15

W 45 rocznicę odejścia Edwarda Stachury zapraszamy na koncert Marka Gałązki.

MAREK GAŁĄZKA– Ostatni hipis PRL wśród Bardów (cyt. Jan Poprawa) – ur. 17. II. 1954 r. w Szczecinie; rodzice z Warszawy, gdzie spędza dzieciństwo na Marymoncie do 5 roku życia. Później przenosi się do garnizonowo (ojciec był podoficerem zawodowym) – robotniczego miasta na Pomorzu: Grudziądza, gdzie spędza młodość, kończy LO I i w 1968 r. po przejeździe radzieckich czołgów i polskich na inwazję CSRS staje się definitywnie pacyfistą i dołącza do tworzącego się Ruchu hipisowskiego w mieście.Ideom Ruchu: Pokój – Miłość – Wolność pozostaje wierny do dziś, stąd wybór Edwarda Stachury za guru swojej twórczości. Uniwersytet im. B.B. (:”Brigitte Bardot” nazwa własna, oficjalnie im. Bolesława Bieruta)na wydziale filozoficzno–historycznym:pedagogika w zakresie pracy kulturalno-oświatowej(dzisiaj Animacja Kultury) kończy w 1978 roku we Wrocławiu Mekce Ruchu hipisowskiego w PRL i sztuki niezależnej, wywodzącej się z OFF.

Ostatecznie na scenie, jako twórca, artysta, animator i menedżer kultury zadebiutował w Olecku mieście, które wybrał, po omacku, na ślepo stukając w mapę Polski, Tam zaczyna pracę zawodową, jako instruktor d/s. Teatru. Tworzy „Teatr agt”, z którym debiutuje 24 marca 1979 roku (równo 4 miesiące przed śmiercią poety Edwarda Stachury), spektaklem do Jego poezji i piosenek pt. „Wędrowanie”, z którym odnosi wiele sukcesów na Festiwalach teatralnych w Polsce. W końcu przełamuje swoją niechęć do występów publicznych i od tego momentu pojawia się publicznie na scenie, mimo że do tekstów Stachury układał i wykonywał Jego Piosenki od 1972 r. „Bard” (nie lubi tego określenia, podobnie, jak poezja śpiewana, kraina łagodności, piosenka autorska, aktorska, literacka, itp…Sytuuje się, jak tradycja, np. anglosaska i zachodnia, „przyznaje” w tzw. muzyce rozrywkowej; folk – rockowej), gitarzysta, ceniony wykonawca i kompozytor piosenek do słów Edwarda Stachury i własnych. Jest autorem wielu artystycznych programów poświęconych temu poecie. Założyciel Grupy Balladowej „Po drodze” (1980-2000), z którą otrzymał Główną Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu „Śpiewajmy poezję” Olsztyn 1981r. Gałązka na swoim koncie ma 7 oficjalnych wydawnictw fonograficznych w ramach których współpracował m. in. w 2 przedostatnich z Tymonem Tymańskim. Ostatnio wydał zupełnie autorską samodzielną płytę, nagraną z grupą młodych, zdolnych muzyków, również w formacie winylowym pt. Pistolet w dłoni Ojca”.

Zapis ostatnich 2 lat swojego życia. Był twórcą off – owych grup teatralnych i reżyserem spektakli, a także autorem muzyki i wykonawcą w spektaklach Teatru Adekwatnego w W-wie i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Przez wiele lat sprawował funkcję dyrektora Festiwalu Przystanek Olecko (1994-2007),którego był pomysłodawcą.Jest autorem Europejskich Spotkań Bardów-SOPOT BARDS MEETING 2008 w Operze Leśnej w Sopocie. Ponadto występował we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Luksemburgu, Bułgarii, Węgrzech i na Litwie, a także w Grodnie i Mińsku na Białorusi wraz z dysydenckimi twórcami. Laureat wielu nagród w dziedzinie kultury przyznanych przez Ministra Kultury i Sztuki m. in Animatora Kultury w 2000 r i Medalu Gloria Artis w 2007 . Jako doświadczony animator kultury współpracował w latach 2008-12 przy budowie nowej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w której zrealizował kilka b. interesujących projektów, a także przy budowie najnowocześniejszego Domu Kultury w Polsce w Suwałkach, którego później został w-ce dyrektorem d/s. Programowo-artystycznych.

Nadal mimo swojego zjazdu z 66 na 69 Route, jako emerytowany animator kultury, aktywny zawodowo, szczególnie w małych społecznościach lokalnych na Północy Polski – Mazurach Garbatych. Nie zaprzestał pracy twórczej, np. w okresie covidowym, w kooperacji z angielskimi przyjaciółmi. Właśnie ukończyŁ ostatni program płytowy pt. „WĘDROWANIE” – Wandering”, jako MAREK GAŁĄZKA & (ENG-PL) his TEAM.
Piosenki, pieśni na płycie mówią o samotności, wolnym wyborze, wędrowaniu po „pobokach” życia oraz oczekiwaniu na nadejście Mesjasza. Twórczość Marka Gałązki ma bardzo egzystencjalistyczny wymiar, inspirowany autorami książek, spektakli i filmów opisujących i umiejscawiających swoją twórczość w tym obszarze życia. Dlatego do dzisiaj muzyka Gałązki ciągle nawiązuje do korzeni Ruchu Flower Power i muzyki psychodelicznej z przełomu lat 60/70. Nadal przyświecają mu główne hasła RUCHU:

PEACE – LOVE – FREEDOM oraz wzięta ze wszystkich religii świata: WIARA –NADZIEJA – MIŁOŚĆ.

https://www.youtube.com/watch?v=ir_MPJncSLo
https://www.youtube.com/watch?v=f0vZsBLddV4

Cegiełka na Fundację Światłownia w cenie 25 zł.Źródło: Otwarta Przestrzeń ŚWIATŁOWNIA

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 18:00

Anna Wereszczyńska

27
lipca (sobota), godz. 18:00–20:00

Marek Andrzejewski – koncert

20
września (piątek), godz. 18:00

Wieczór Bieszczadzki w Światłowni

18
października (piątek), godz. 18:00

Krzysztof Sałapa