„nie do śmiechu” – wystawa
Sztuki wizualne

„nie do śmiechu” – wystawa

  • Wydarzenie archiwalne: 10.12.2021
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria WspólnaBydgoszcz, Batorego 1/3

Wystawa „nie do śmiechu” jest rozmową o Polsce, o otaczającej nas codzienności, którą kształtowały wydarzenia dziejowe lat 80. i rzeczywistość ostatnich trzydziestu lat trudnych przemian społeczno-politycznych, sprzeciw wobec PRL-owskiej udręce oraz aktualne zagrożenia, niedorzeczności i absurdy. Zgromadzone obrazy, rysunki i rzeźby – artystów debiutujących w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia, współtwórców ruchu kultury niezależnej oraz w pierwszych latach XXI wieku – komentują przeszłość i teraźniejszość, ujawniają istotę i mechanizmy sprawowania władzy, ukazują skutki politycznych dążeń i przesileń; mówią o międzyludzkich relacjach, społecznych nastrojach. Ich ekspresja przypomina o silnie zakorzenionej w nas nieograniczonej potrzebie życia w wolności i niezależności oraz odpowiedzialności za siebie, bliskich i nieznajomych, za poniewieranych i upokarzanych. Prezentowane w przestrzeni Galerii Wspólnej dzieła sztuki – subtelne i drapieżne, dowcipne i ironiczne – nie poprawiają rzeczywistego stanu rzeczy, ale skłaniają do refleksji i przekonania, że żyjemy w czasie „nie do śmiechu”; uświadamiają, że nadal prosty znak, rozważna metafora potrafią wpływać na nasze myślenie, nakłaniają do tolerancji oraz przekonują do działalności społecznej, która prowadzi do tworzenia sprawiedliwej, sprzyjającej ludziom przyszłości.


kurator wystawy: Jerzy Brukwicki


W wystawie udział biorą: Marta Bystroń, Maria Sochaniewicz, Stanisław Gajewski, Wiesław Gołuch, Wojciech Kołyszko, Krzysztof Mazur, Jerzy Medyński, Wiesław Przyłuski, Łukasz Raysk,i Marcin Rząsa, Eugeniusz Skorwider, Max Skorwider, Jacek Ćwikła, Robert SzecówkaŹródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: +52 325 55 40