Narodowy Spis Zespołów - promocja książki + muzyczny performance zespołu Wstyd
Wstęp wolny  /  Literatura  /  Muzyka i taniec

Narodowy Spis Zespołów - promocja książki + muzyczny performance zespołu Wstyd

  • Wydarzenie archiwalne: 04.11.2022
Miejsce:
Domkultury! Bydgoskie PrzedmieścieToruń, Sienkiewicza 11/3
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie wokół premiery książki "Narodowy Spis Zespołów" autorstwa Artura Sobieli i Tomasza Sikory wydaną przez Wydawnictwo Ha!art. Spotkanie poprowadzi Szymon Szwarc, a po spotkaniu odbędzie się performance muzyczny zespołu "Wstyd", który to również znalazł się na jednej ze stron "Narodowego Spisu Zespołów".

Konceptualny projekt w formie książki-katalogu - możliwie kompletny alfabetyczny spis funkcjonujących w Polsce w latach 1975-2022 zespołów "alternatywnych" (punk, new wave, reggae, metal, awangarda, industrial, yass itd.) wraz z podanymi nazwami miejscowości, z których dane zespoły pochodziły/pochodzą.

Projekt ma cztery zasadnicze cele:

- stanowi możliwie kompletny katalog, który jest wartością samą w sobie dla fanów muzyki polskiej i badaczy zjawisk muzycznych i socjologicznych (w tym przypadku przede wszystkim subkulturowych)

- sporządzone w ten sposób zestawienie ma gigantyczny walor językowy: stanowi skarbnicę onomastyczną; nazwy zespołów - nierzadko kuriozalne, słowotwórcze, absurdalne, zaczerpnięte z języka potocznego, afirmujące banał codzienności, przedmioty użytku codziennego, imitujące nowomowy wszystkich czasów, posklejane z językowych odpadów - stanowią jedyne w swoim rodzaju źródło współczesnej historii społecznej świadomości

- podane nazwy miejscowości świadczą o masowej skali zjawiska, wśród prezentowanych zespołów są i te z małych miasteczek, a nawet wsi, z najbardziej peryferyjnych regionów Polski; zaświadczają o demokratycznym charakterze sceny muzycznej; wreszcie - taka perspektywa odkłamuje współczesną historię muzyki polskiej i obala obowiązujący punkt widzenia preferujący centra w rodzaju największych miast (Warszawa, Wrocław, Trójmiasto) z kilkoma, schematycznie powtarzanymi wyjątkami

- to zestawienie, pozbawione aspektu cenzury i autocenzury, pokazuje subkulturową barwność sceny muzycznej po raz pierwszy w pełnej krasie, wraz z jej kuriozalnymi, ciemnymi czy wręcz niebezpiecznymi stronami - spis zawiera bowiem również nazwy zespołów np. satanistycznych czy neonazistowskich; takie podejście pozwala na pełną ocenę zjawiska, pozbawioną infantylnych, upiększających czy mitologizujących narracji


***
Tomasz Sikora (ur. 1981) - filozof i nastawniczy. Od ponad 30 lat pasjonuje się muzyką zespołów będących bohaterami niniejszej publikacji (i nie tylko) oraz polską piłką nożną wszystkich szczebli rozgrywkowych. Kiedyś podróżnik, obecnie raczej domator.

Artur Sobiela – historyk, zajmuje się światem radykalnych idei i problematyką modernizacji, w latach 2017-2022 kierownik Muzeum Nowoczesności w Olsztynie. Zainteresowania: historia Polski Ludowej, muzyka XX wieku, kino polskie z lat 1946-1993, radykalne ruchy polityczne, kontrkulturowe i artystyczne w Polsce i na świecie.

Szymon Szwarc, muzyk, poeta, producent muzyczny, animator kultury. Ukończył Filologię polską na UMK w Toruniu. Wydał książki z wierszami: "Kot w Tympanonie" (Rita Baum, Wrocław 2012), "Umowa o dzieło" (WBPiCAK, Poznań 2014) oraz "Cukry złożone" (WBPiCAK, Poznań 2020). Wydał płyty z zespołami i składami, takimi jak: Jesień ("Jeleń" - Music is the Weapon; "Błoto" - Złe Litery), Rozwód ("Pompy", "Gold" - Fonoradar Records) czy BWS (Buhl/Wysocki/Szwarc "SE03" - Iskariota Records). Kurator serii improwizowanej S3RI4L NVMBR5, na którą składają się nagrania 3 improwizowanych sesji (Kowalski/Kowalski/Zadrużyński; Toruńska Orkiestra Improwizowana; Buhl/Wysocki/Szwarc), jako producent współpracuje m.in. z zespołami z CRK Salka Wrocław (Atol Atol Atol, Przepych, Zdrój), ||ALA|MEDA|| oraz innymi muzykami i składami muzycznymi z Polski. Mieszka w Toruniu.

Wstyd - toruński zespół określający się jako poetic noise, w skład którego wchodzą: dywan, Lech Nienartowicz, Rafał Derda."My się wstydzimy, że gramy, wy się wstydzicie, że słuchacie"

Przyjdźcie!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje 2022"

Zrealizowano dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń


Źródło: Domkultury! Bydgoskie Przedmieście w Toruniu

Społeczny Dom Kultury – Domkultury! Bydgoskie Przedmieście

Sienkiewicza 11/3
87-100 Toruń
tel.: +48517468708