Na styku kultury i nauki: Jak popularyzować naukę w kulturze dezinformacji?
Wstęp wolny  /  Edukacja

Na styku kultury i nauki: Jak popularyzować naukę w kulturze dezinformacji?

  • Wydarzenie archiwalne: 21.03.2024
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Organizator: Młyny Rothera
Współorganizator: „Pismo. Magazyn Opinii”

O cyklu spotkań Na styku kultury i nauki:

Młyny Rothera po raz kolejny łączą siły z magazynem Pismo. W cyklu spotkań Na styku kultury i nauki będziemy rozmawiać z popularyzatorkami nauki o tym, jak przekazywać i upowszechniać naukę we współczesnej kulturze – budować mosty między dziedzinami, przystępnie tłumaczyć świat bez wpadania w pułapkę nadmiernych uproszczeń, ocalać wiedzę naukową w erze postprawdy i dezinformacji.

O pierwszym spotkaniu:

Według badań Digital Poland fake newsy mają o 70 procent większą szansę na bycie udostępnionymi w internecie, niż zweryfikowane, potwierdzone naukowo informacje. W efekcie dezinformacja rozchodzi się po mediach społecznościowych sześciokrotnie szybciej niż prawda. Jak w tych warunkach prowadzić publiczną edukację w takich tematach, jak kryzys klimatyczny? Jakie pułapki czyhają na popularyzatorów nauki? I jak utrzymać rzetelność wiedzy w świecie skrótu i ograniczonego zaufania do nauki? O tym wszystkim redaktorka prowadząca „Pisma. Magazynu Opinii”, Zuzanna Kowalczyk porozmawia z doktorką Aleksandrą Kardaś – fizyczką atmosfery, popularyzatorką nauki, wiceprezeską Fundacji Edukacji Klimatycznej i redaktorką naczelną serwisu Naukaoklimacie.pl.

Spotkanie będzie miało charakter rozmowy prowadzonej przez Zuzannę Kowalczyk z Gościnią. Liczymy też na to, że Publiczność aktywnie włączy się do dyskusji, zadając pytania, odpowiadając, komentując, dzieląc się spostrzeżeniami.

Razem z „Pismo. Magazyn Opinii” zapraszamy na spotkanie z dr Aleksandrą Kardaś!

O Gościni:

dr Aleksandra Kardaś – fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki, wiceprezeska Fundacji Edukacji Klimatycznej i członkini Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk. Jest redaktorką naczelną serwisu Naukaoklimacie.pl, autorką popularno-naukowej „Książki o wodzie”, a także współautorką podręczników „Nauka o klimacie” oraz „Klimatyczne ABC”. Od wielu lat dzieli się z publicznością wiedzą na temat klimatu w ramach festiwali nauki, wykładów, kursów internetowych oraz artykułów prasowych i internetowych.

O prowadzącej:

Zuzanna Kowalczyk – dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów. Redaktorka prowadząca „Pisma. Magazynu Opinii”. Wcześniej związana z „Gazetą Wyborczą” oraz think tankiem Przyszłość Jest Teraz. Poza „Pismem” publikowała m.in. w „Magazynie Świątecznym”, „Gazecie Wyborczej”, „non/fiction” oraz Dwutygodniku. 


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 21.03.2024 r., godz. 18.00-19.30
Gdzie? Spichrz Zbożowy, II piętro
Dla kogo? dla wszystkich zainteresowanych tematyką
Cena: bezpłatnie
Zapisy: kliknij TUTAJ!Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

ul. Mennica 10
85-112 Bydgoszcz
tel.: 887 467 015

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 20:30–22:00

Koncert zespołu „Koń”

20
kwietnia (sobota), godz. 12:30–14:00

Rodzinny spacer dźwiękowy