Muzyka w Muzeum:  Chopin i Szymanowska. W nurcie muzyki wczesnoromantycznej
Dziedzictwo  /  Literatura  /  Muzyka i taniec

Muzyka w Muzeum: Chopin i Szymanowska. W nurcie muzyki wczesnoromantycznej

  • Wydarzenie archiwalne: 01.04.2023
Miejsce:
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku – Gmach GłównyWłocławek, Słowackiego 1A
Romantyczna muzyka polska z promocją w tle

Zapraszamy do gmachu głównego muzeum na 22 spotkanie z cyklu Muzyka w Muzeum.

Główną częścią spotkania będzie recital fortepianowy dr hab. Agaty Górskiej-Kołodziejskiej – pianistki i wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi, która zaprezentuje polską muzykę wczesnoromantyczną w kompozycjach Fryderyka Chopina i Marii Szymanowskiej. Koncertowi będzie towarzyszyła promocja książki Krzysztofa Dorcza Strony rodzinne Matki Chopina, która zawiera m.in. niepublikowane dotąd materiały do biografii Justyny z Krzyżanowskich Chopinowej.

W programie koncertu:

Maria Szymanowska
Polonez f-moll
Menuet E-dur
Etiuda G-dur
Etiuda C-dur
Nokturn B-dur

Fryderyk Chopin
3 polonezy młodzieńcze
Nokturn cis-moll op. pośm.
3 Eccosaises
Mazurek h-moll op. 33 nr 4
Walc As-dur op. 34 nr 1
Walc a-moll op. pośm.
Walc F-dur op. 34 nr 3.

dr hab. Agata Górska-Kołodziejska – pianistka, kameralistka i pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej. Od 2004 roku jest pracownikiem macierzystej uczelni. W maju 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie Instrumentalistyka w specjalności gra na fortepianie w Akademii Muzycznej w Krakowie a w czerwcu 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki w Akademii w Poznaniu.
Jest laureatką wielu nagród solowych na międzynarodowych konkursach pianistycznych. W 2019 roku jej płyta Muzyka Kobiet. Pieśni otrzymała tytuł „Płyty Roku” czasopisma muzycznego „HIFI i Muzyka”. Za aktywną działalność artystyczną i organizacyjną otrzymała dwukrotnie nagrody JM Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Prowadzi międzynarodową działalność artystyczną. Wykonywała solowe recitale pianistyczne w Brukseli, Bułgarii, na Litwie, w Ukrainie i wielokrotnie w Tunezji. Była jurorem międzynarodowego konkursu pianistycznego (Tunis 2013), prowadziła pianistyczne masterclass dla studentów w Tunezji (Hammamet 2013). Występowała w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, w sali koncertowej Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Krakowskiej, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, Operze Śląskiej, Operze Wrocławskiej i wielu innych. W ostatnich dwóch latach występowała z orkiestrą Polish Camerata pod batutą Marka Głowackiego, wykonując koncerty fortepianowe Mozarta i Beethovena.

Wstęp: 5 zł.

Źródło: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ stała

GALERIA PORTRETU POLSKIEGO

dzisiaj
⟶ stała

FAJANS WŁOCŁAWSKI

dzisiaj
⟶ stała

Muzeum Historii Włocławka