Muszelka i Pastor
„Muszelka i Pastor” to jeden z pierwszych filmów surrealistycznych, wyreżyserowany przez Germaine Dulac, ze scenariuszem autorstwa Antonina Artauda. Film opowiada o obsesjach i żądzach pastora (Alex Allin), który zakochuje się w żonie generała (Genica Athanasiou). Uczucie to wywołuje w nim dziwne fantazje i wystawia jego wiarę na ciężką próbę. W swoich omamach pastor widzi, jak zabija generała (Lucien Bataille) i wpada w pościg za piękną kobietą, a jego sny stają się coraz bardziej fantastyczne i przerażające, aż w końcu przestaje odróżniać wizje od rzeczywistości. Film wywołał wiele kontrowersji, a w 1930 roku został zakazany w Wielkiej Brytanii ze względu na jego surrealistyczną treść, uznaną za niezrozumiałą i nie do przyjęcia. To dzieło, pełne awangardowych technik filmowych i poetyki snu, jest kluczowym punktem w historii kina surrealistycznego.
Oprawę muzyczną tego filmu stworzy Toruńska Orkiestra Improwizowana (TOI). Powstała w styczniu 2019 roku z inicjatywy Macieja Karmińskiego, perkusisty znanego z zespołów Jesień i Drogi Krajowe. TOI to dynamiczna grupa, której skład i charakter są otwarte i zmienne. Improwizacja jest kluczowym elementem ich działalności, a grupa wykorzystuje „dyrygenturę sygnalizowaną” opracowaną przez Lawrence’a D. Morrisa. TOI organizuje warsztaty muzyczne dla różnych grup wiekowych, tworząc przyjazne środowisko dla osób z różnych kultur w Toruniu.
CYKL „NIEME KADRY. ŻYWE DŹWIĘKI.”
Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć nieme filmy w atmosferze, którą potrafi stworzyć tylko muzyka grana na żywo! Do projektu zaprosiliśmy utalentowanych muzyków z Torunia i Berlina, którzy będą kreować nowe ścieżki dźwiękowe bezpośrednio na Waszych oczach. Zapraszamy zarówno entuzjastów kina niemego, którzy pragną zobaczyć klasyczne i awangardowe filmy w unikalnej, interaktywnej formie, jak i pasjonatów muzyki na żywo, którzy poszukują świeżych i niecodziennych wrażeń muzycznych. Przyjdźcie i poczujcie, jak dźwięk ożywia kadry, jak tworzy nowe historie, jak staje się integralną częścią filmowego świata.
Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE