„Moja Przygoda w Muzeum” Wernisaż wystawy pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży
Wstęp wolny  /  Dla dzieci  /  Sztuki wizualne

„Moja Przygoda w Muzeum” Wernisaż wystawy pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży

  • Wydarzenie archiwalne: 16.09.2022
Miejsce:
Ratusz StaromiejskiToruń, Rynek Staromiejski 1
16 września 2022 r. odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Jest to projekt organizowany od 43 lat. Jego głównym założeniem jest rozwijanie talentów plastycznych młodych ludzi poprzez tworzenie prac artystycznych w oparciu o zbiory muzealne całego świata.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że niezwykle trudne, a czasem niemożliwe stało się zwiedzanie ekspozycji i organizacja działań twórczych w szkołach, placówkach pracy pozaszkolnej i domach kultury. Konkurs w 2020 roku trzeba było odwołać. Rok później, pomimo obaw o frekwencję, przeprowadzona została kolejna edycja „Mojej Przygody w Muzeum”. Okazało się, że w projekcie wzięło udział ponad 800 uczestników, a prace plastyczne były niezwykle starannie przygotowane.

W 2022 r. na Konkurs przysłanych zostało prawie 1100 prac. m.in. z Argentyny, Hongkongu, Łotwy, Słowacji, Słowenii i Tajwanu. Prace plastyczne oceniano w pięciu kategoriach wiekowych: 5 – 6 lat, 7 -9 lat, 10 – 12 lat, 13 – 15 lat i 16 – 18 lat, oraz kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jury przyznało 21 równorzędnych nagród dla uczniów oraz 20 nagród dla opiekunów plastycznych. Swoje nagrody przyznali także: Prezydent Miasta Torunia, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Około 250 prac zakwalifikowanych zostało na wystawę pokonkursową, która zostanie zaprezentowana w Ratuszu Staromiejskim, w terminie 16.09.2022- 30.12.2022 r.

Podczas trwania wystawy zwiedzający będą mieli możliwość zagłosowania na najlepsze ich zdaniem dzieło. W ten sposób w każdej kategorii wiekowej wyłoniona zostanie dodatkowa nagroda publiczności.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu