„Mistrzowskie jak rzadko które…. Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce” –  wernisaż wystawy + wykład
Wstęp wolny  /  Dziedzictwo  /  Sztuki wizualne

„Mistrzowskie jak rzadko które…. Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce” – wernisaż wystawy + wykład

  • Wydarzenie archiwalne: 05.08.2023
Miejsce:
Pałac Nowy w OstromeckuDąbrowa Chełmińska, ul. Bydgoska 9
5 sierpnia 2023, godz. 17.00 / Pałac Stary w Ostromecku

„Mistrzowskie jak rzadko które…. Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce” – nowa wystawa w Pałacu Starym w Ostromecku

Peter Joseph Lenné (1789-1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Artysta-ogrodnik pozostawił po sobie liczne założenia parkowe, które do dziś budują tożsamość wielu europejskich miast. Jego wizytówką po dziś dzień są m. in. ogrody w Sanssouci w Poczdamie, Tiergarten w Berlinie, a także ogrody we Frankfurcie nad Odrą, Lipsku czy Wiedniu. Na terenie Polski jedną z najlepszych i najciekawszych realizacji jest park otaczający pałace w Ostromecku.

Talent Lennégo szedł w parze z jedną ważną dewizą, której trzymał się przy niemal każdym projektowaniu krajobrazu – szacunek do samej przyrody. Tym samym wkomponowywał rezydencjalne ogrody w otaczające posiadłości tereny leśne. To dlatego park w Ostromecku wygląda tak, jakby ingerencja ludzkiej ręki ograniczona była do strzyżenia trawników i sadzenia kwiatów przy pałacowych tarasach. W rzeczywistości to przemyślana koncepcja, dzięki której przyroda po prostu urzeka tutaj pięknem.

Teraz sylwetkę Lennego i realizacje zaprojektowanych przez niego ogrodów będzie można zobaczyć na wystawie pn. „Mistrzowskie jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce”. Na wystawę składa się 16 plansz prezentujących zaprojektowane przez niego ogrody krajobrazowe położone na wschód od Odry – to przegląd założeń krajobrazowych na terenach byłych wschodnich prowincji pruskich, znajdujących się obecnie w granicach Polski, w których powstaniu Lenné miał bezpośredni lub pośredni udział. Wystawa przedstawi przykłady wybitnych realizacji parkowych i szkicuje ich obecny stan.

Ekspozycja bazuje na wynikach projektu badawczego, zainicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Wyższą Szkołę w Neubrandenburgu, od 2013 r. realizowanego we współpracy z partnerami w Polsce i w Niemczech.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 5 sierpnia 2023 o godz. 17.00 w zabytkowych piwnicach Pałacu Starego w Ostromecku. Wernisażowi towarzyszyć będzie wykład Jerzego Jelonka pn. „Złoty duet – Lenné i Schinkiel” (sala Zygmunta Noskowskiego w Pałacu Starym).

W ramach wystawy odbędą się jeszcze dwa wykłady:

  • 17 września (niedziela), godz. 17.30 - wykład Iwony Puzowskiej pt. "Ostromecko i Schinkiel"  • 15 października (niedziela), godz. 17.30 - wykład Aleksandry Flitty - Widawskiej pt. „Założenia Parkowe Josepha Petera Lennego w Polsce ”


Wystawa powstała we współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej „Kulturoforum”, Instytutem Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Berlińsko-Brandenburskiej Fundacji Pruskich Pałaców i Ogrodów oraz Muzeum Ziemi Złotowskiej.

Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40