Logo partnera
Film

Missisipi w ogniu – WIRTUOZI I WIRTUOZKI KAMERY

  • Wydarzenie archiwalne: 06.08.2023
Miejsce:
Europejskie Centrum Filmowe CamerimageToruń, Rynek Nowomiejski 28
Peter Biziou to Wirtuoz Kamery o bardzo zróżnicowanym dorobku. Jest autorem zdjęć do takich klasyków jak „Żywot Briana” Monty Pythona, „9 ½ tygodnia” czy „Truman Show”. Operator odpowiadał za stronę wizualną sześciu filmów reżysera Alana Parkera. Są to dwa krótkie metraże z 1974 roku, „Footsteps” i „Our Cissy” oraz cztery projekty pełnometrażowe: „Bugsy Malone”, „Ściana” („Pink Floyd: The Wall”), „Droga do Wellville” oraz prezentowane w naszym kinie „Missisipi w ogniu”.

Film opowiada historię dwóch Agentów FBI (Gene Hackman i Willem Dafoe), którzy przybywają do małego miasteczka by rozwiązać inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami sprawę morderstwa trzech działaczy ruchu obrony praw człowieka walczących z segregacją rasową. Szybko okazuje się, że poziom panującej w tamtych stronach nienawiści jest porażający, a zadanie, które zostało im przydzielone może ich przerosnąć…

W 2019 roku, Amerykańskie Stowarzyszenie Operatorów Filmowych umieściło „Missisipi w ogniu”, które trzydzieści lat wcześniej przyniosło Biziou Oscara, na liście „100 filmów będących kamieniami milowymi w kinematografii pod względem sztuki operatorskiej – Filmy, do których zdjęcia zmieniły kino”. W tym samym roku, rodzime, Brytyjskie Stowarzyszenie Operatorów filmowych uhonorowało go nagrodą za całokształt twórczości.

Cykl: WIRTUOZI I WIRTUOZKI KAMERY

Wirtuozi i Wirtuozki Kamery to cykl szczególnie dla nas ważny. Celebrujemy w nim dokonania największych Autorów i Autorek Zdjęć filmowych, którzy dzięki swojej maestrii, oryginalności i wyjątkowo harmonijnej współpracy z reżyserami stworzyli prawdziwe dzieła sztuki.

Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń
tel.: 723 240 699

Powiązane wydarzenia

29
września (piątek), godz. 17:00

Serce miłości

29
września (piątek), godz. 18:45

Mój anioł

30
września (sobota), godz. 19:45

Tár

01
października (niedziela), godz. 17:00

Na zawsze Melomani – POKAZ PRZEDPREMIEROWY