„Missing in Bydgoszcz” - River of Creative Forms - malarstwo i grafika Petera Missinga
Szesnastego maja rozpoczyna się 3-cia edycja festiwalu World Urban Art w Polsce. Całość otwiera rewelacyjna wystawa nowojorskiej legendy sceny artystycznej - Petera Missinga w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. Urodzony na początku lat 50-tych ubiegłego wieku w nowojorskim Bronxie bardzo szybko, bo już na przełomie lat 70 stał się inspiracją dla awangardowej sceny od Keitha Haringa po J. M. Basquiata, od Patti Smith po Debbie Harry. Allen Ginsberg pisał, iż nieśmiertelne i ponadczasowe utworzone przez Petera logo zatytułowane „Party’s Over”, jest rewelacyjnym odzwierciedleniem również jego własnych przemyśleń zawartych w „Upadku Ameryki” („The Fall of America: Poems of These States”).
Po rozruchach i konfliktach na tle społecznym (tak zwanym - Tompkins Square Park Riot) w sierpniu 1988, gdzie lokalna społeczność, jak i artyści zostali spacyfikowani przez oddziały konnej policji; artysta przeniósł się do Europy i w krótkim czasie stał się jednym z „żywych symboli” berlińskiego domu sztuki (Kunsthaus Tacheles), którego przez wiele lat był również rezydentem.
Jego prace są obecne w wielu współczesnych muzeach na świecie; między innymi w: MoM-ie – czyli Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Whitney Museum of American Art, The Getty Institute, czy Urban Nation Museum w Berlinie. Warto również nadmienić, iż twórczość artysty obejmuje też murale, poezję czy, szereg płyt wydanych między innymi z jego własnym zespołem Missing Foundation oraz artystami scen europejskich (przykładem jest między innymi grupa – KMFDM reprezentująca rock industrialny). Honorowym kuratorem cyklu wystawowego Missinga i działań artystycznych w Europie jest J. Pijarowski.
Na bydgoskiej ekspozycji (pierwszej indywidualnej wystawie artysty w Polsce) będzie można zobaczyć wybrane, unikatowe prace malarskie i graficzne z ostatniego okresu (lata 2000-2023) stworzone w Nowym Jorku, Kopenhadze, Zurichu i Berlinie.
Gorąco zapraszamy na to niezwykłe wydarzenie.
wystawa od 16 maja do 21 czerwca 2024
Wystawa prezentowana jest w wielofunkcyjnej przestrzeni Salonu Hoffman KPCK, w której odbywają się liczne wydarzenia. Przed wizytą zalecamy wcześniejszy kontakt celem sprawdzenia dostępności wystawy.
Źródło: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy