„Minimalistycznie” – wystawa Jakuba Elwertowskiego
Sztuki wizualne

„Minimalistycznie” – wystawa Jakuba Elwertowskiego

  • Wydarzenie archiwalne: 09.02.2024
Podany czas trwania wystawy nie uwzględnia dni wolnych oraz rzeczywistych godzin otwarcia. Przed wizytą w danym obiekcie prosimy o kontakt z organizatorem celem potwierdzenia dostępności ekspozycji.
Miejsce:
Galeria WspólnaBydgoszcz, ul. Batorego 1/3

9 lutego 2024 / Galeria Wspólna, godz. 10.00 - 17.00

„Minimalistycznie” – wernisaż wystawy Jakuba Elwertowskiego

(wystawa czynna do 21.03.2024)

Jakub Elwertowski: „«To, co widzisz, jest tym, co widzisz» – filozofia Franka Stelli, duchowego ojca minimalizmu, autora serii „Black Painting”, z którą zetknąłem się podczas kilkunastoletniej już pracy zawodowej, stanowić miała punkt zwrotny w moim artystycznym życiu. Dotychczasowe koncepty oraz przestrzenie twórczej ekspresji krążące w mej świadomości odnalazły nareszcie solidny fundament. Te kilkanaście lat to była ewidentnie ucieczka przed złożonością chwili. Reakcja na siłę pompowanej sztuczności i lukrowatości sztuki, unikanie konstatowania czegoś, czego nigdy nie miało być. Prosta, ascetyczna, bez uniesień i pseudofilozoficznej narracji sztuka, zredukowana dla samej siebie, wolna od interpretacji. Dzieło nie powinno oddawać tego, co czuje i myśli jego twórca, tylko oddawać samo siebie. Wyszarpnięty z kontekstu fragment codziennej gazety, szary papier, skasowany bilet znaleziony przypadkiem na chodniku ruchliwej ulicy czy paragon ze sklepu – wszystkie owe materialne rzeczy za sprawą mego «demiurgicznego» gestu przeistaczają dotychczasowy charakter użyteczności w drugi. Rzeczywistość mieszcząca się w nich, a zarazem funkcja przewodnia nabiera nowej artystycznej specyfikacji. Materię kolażu – fragmenty tekstury, partytury, korek, puszki po napojach, ogłoszenia prasowe, pocięte napisy, reklamy czy podarty plakat – w zależności od jego funkcji i celu wypowiedzi wykorzystuję w postaci wielokrotnie zmultiplikowanej, np. intermedialnego przywołania ciekawych elementów (fotografia, tatuaż, rysunek na ścianie) czy to twórczego wykorzystania typografii (gazeta, papierowa instrukcja obsługi). Tutaj chciałbym od razu zastrzec, że eliminuję «czytelność» zapisu na rzecz wizualności. Powtarzalność «wyglądu» tekstu czy innej formy przedstawieniowej jest stymulatorem tylko i wyłącznie konstruowania harmonijnej i spójnej kompozycji. Semantyka nie ma tutaj znaczenia. Liczy się odbiór wzrokowy”.

Jakub Elwertowski – ur. w 1976 r. w Bydgoszczy, dr sztuki w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Artysta malarz – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni prof. Jana Pręgowskiego (2001) i prof. Ireneusza Kopacza (2019) oraz Wydziału Nauk Społecznych GWSH w Gdańsku (2009). Grafik, projektant form użytkowych, ilustrator. Adiunkt Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej, trener kreatywności, oligofrenopedagog – nauczyciel dyplomowany szkolnictwa specjalnego w Zespole Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy, CEO grupy artystycznej Parter.Zero2 i Atelier Procesów Twórczych Apetyt, twórca artystycznych nocnych instalacji świetlnych festiwalu Oko Nigdy Nie Śpi. Miłośnik Bydgoszczy, a zarazem jej krytyk, propagator projektowania uniwersalnego, fan artbrandingu, minimalista.



Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy