<i>Migracja lasu</i> – wernisaż fotografii Patryka Chenca
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Migracja lasu – wernisaż fotografii Patryka Chenca

  • Wydarzenie archiwalne: 03.11.2023
Miejsce:
foyer Miejskiego Centrum Kultury w BydgoszczyBydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Niezmienność lasów i gatunków go tworzących pod wypływem globalnego ocieplenia ulega zmianie. Naukowcy mówią o zjawisku migracji, czyli przemieszczaniu się stanowisk pojedynczych gatunków drzew w kierunku chłodniejszej północy. Lasy iglaste, czyli bory, stanowiące główny trzon polskich lasów, ustępują gatunkom liściastym jak dęby, buki, jawory. Proces ten postępuje i od 2016 roku w Sudetach i na Przedgórzy Sudeckim świerki zaczęły wymierać już nie pojedynczymi drzewami, a dziesiątkami hektarów. W konsekwencji i nasz lokalny krajobraz, który był utrwalany przez pokolenia artystów, m.in. Leona Wyczółkowskiego, ulegnie przeobrażeniu lub całkowitemu rozpadowi.

Wystawa prezentuje elementy lokalnego lasu, które w wyniku postępujących zmian znikają ze znanego nam krajobrazu. Artysta podejmuje temat nie w konwencji fotografii dokumentalnej, a w polemice z klasycznym gatunkiem martwej natury. Budując formę estetyzuje i minimalizuje, bazując na leśnych znaleziskach, które łączy ze sobą w unikatowy sposób.

Kuratorką wystawy jest dr Katarzyna Gębarowska.

Patryk Chenc, ur. 1991 w Bydgoszczy, absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotograf, realizator wideo-art współpracujący z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Vintage Photo Festiwalem i lokalnym biznesem. Portrecista i twórca fotografii produktowej. Laureat stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2023).

Wystawa potrwa do 20.11.2023.

Wstęp wolny.Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Karola Marcinkowskiego 12-14
85-056 Bydgoszcz
tel.: 52 325 55 40