Logo partnera
Wstęp wolny  /  Dla dzieci  /  Edukacja

Miejskie Lato: Mosty w mieście

  • Wydarzenie archiwalne: 09.07.2022
Miejsce:
Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10
Jak to się dzieje, że mosty przez wytrzymują tak duże obciążenia? Dlaczego trójkąty są tak często wykorzystywane w konstrukcjach inżynieryjnych? Co zrobić, żeby babka z piasku uniosła twój ciężar? Eksperymenty, strefa wyzwań inżynieryjnych i turniej gier planszowych, to atrakcje, dzięki którym możesz poznać fascynujący świat mostów. Będziemy odkrywać, eksplorować, badać, testować, konstruować, ale przede wszystkim będziemy świetnie się bawić!

1. Strefa eksperymentów:

Mocna Babka – czy babka z piasku może unieść ciężar człowieka? By odpowiedzieć na to pytanie, będziemy budować konstrukcje z piasku kinetycznego i odkrywać tajemnice zbrojenia gruntu.
Nieugięte? Drewno, stal czy kompozyt… z czego zbudowałbyś most?  Na specjalnie skonstruowanym stelażu, będziemy badać ugięcie belek z różnych materiałów, sprawdzimy też profile o różnych kształtach i rodzajach wypełnienia.

2. Strefa konstruowania:

Żelkowy dach – lubisz żelki? Na tym stanowisku dowiesz się, jak można dzięki nim zbudować kopułę geodezyjną i odkrywać tajemnice tej niezwykłej konstrukcji.
Zabawa w kratkę – jak zbudować lekką konstrukcję, która ma dużą wytrzymałość? Nasza zabawa pozwoli poznać różne typy kratownic i samodzielnie stworzyć ich modele.

Wydarzenia na zapisy:

1. Mosty z makaronu
Spaghetti to nie tylko pomysł na pyszny obiad. Od lat na całym świecie odbywają się mistrzostwa budowy mostów z makaronu, w których biorą udział inżynierowie i studenci kierunków technicznych. My będziemy mieć własny konkurs na most, który przeniesie jak największe obciążenie w stosunku do swojej masy. Na autorów najbardziej wytrzymałych mostów czekają nagrody.

Konkurs „Mosty z makaronu” odbędzie się w dwóch turach:
13:00 – 15:00
15:30 – 17:30
Do uczestnictwa zapraszamy osoby od 7. roku życia. W każdej turze może wziąć udział 5 zespołów do 5 osób każdy. Opiekunowie wliczani są do limitu miejsc.
Obowiązują zapisy: mailowo pod adresem: warsztaty@mlynyrothera lub osobiście w Zaczynie.
Prosimy podać: imiona i nazwiska, wiek dziecka oraz telefon kontaktowy. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa bardzo prosimy o kontakt.

2. Strefa gier
Całkiem niedawno i całkiem niedaleko, zaledwie rzut beretem od Rio De Droganeiro i Buenos Drogas były sobie dwa zupełnie inne miasta. Nazywały się: New Most City i Las Mostas i leżały po dwóch stronach rzeki.
Tak się zaczyna historia miast, które potrzebują twojej pomocy. Razem ze swoją drużyną będziesz mógł zbudować dla nich most. Żeby to zrobić musisz zatrudnić pracowników, wybrać materiały, zadbać o ekologię i lokalną ludność. Możesz też zainwestować w badania naukowe. Karty losu mogą pomóc w budowie albo pokrzyżować twoje plany. Na zwycięzców czekają nagrody.

Rozgrywki odbędą się w godzinach:
13:00 – 15:00
15:30 – 17:30
W rozgrywkach mogą wziąć udział osoby od 10. roku życia. W każdej turze może wziąć udział 5 zespołów, od 2 do 5 osób każdy. Opiekunowie wliczani są do limitu miejsc.
Obowiązują zapisy: mailowo pod adresem: warsztaty@mlynyrothera lub osobiście w Zaczynie.
Prosimy podać: imiona i nazwiska, wiek dziecka oraz telefon kontaktowy. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa bardzo prosimy o kontakt.

Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

ul. Mennica 10
85-112 Bydgoszcz
tel.:887 467 015

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
⟶ DO 31.12

Wystawy Dizajn na wynos

09
grudnia (piątek), godz. 18:00

Festiwal Filozofii

10
grudnia (sobota), godz. 10:00

Nawet rzeki szepczą – warsztaty

10
grudnia (sobota), godz. 18:00

Wernisaż wystawy „Sztuka Natury”