Miejskie Lato
Przed nami moc różnorodnych atrakcji! W wakacyjne weekendy spotkamy się na tarasie Młynów na wydarzeniach w ramach cyklu pod hasłem "Miejskie Lato". Zaplanowaliśmy dla Was warsztaty, zajęcia konstruktorskie, animacje i pikniki popularnonaukowe. Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny.
---
22.07 godz. 15.00
23.07 godz. 12.00
Miejskie lato: „Pod prąd…” – pokaz finałowy projektu Teatru Kameralnego w Bydgoszczy
////////////////////
W kolejnej odsłonie Miejskiego lata zapraszamy wraz z Teatrem Kameralnym na pokaz finałowy projektu Lato w teatrze.
Współpraca – to bardzo proste
Musicie tylko znaleźć wspólny język
Oraz wspólne zainteresowania
Wtedy od razu się uda.
(Uczestnicy projektu)
Pokaz „Pod prąd…” to efekt dwutygodniowych półkolonii programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy brały udział w warsztatach aktorskich, muzycznych, choreograficznych i multimedialno-scenograficznych prowadzonych przez edukatorów z Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. 22 i 23 lipca na Tarasach Młynów Rothera pokażemy Wam rezultat twórczej pracy uczestników projektu. Jest to artystyczna wypowiedź na temat doświadczeń zdobytych w trakcie wspólnego procesu. Dzieci i młodzież mówić będą o przyjaźni, byciu razem w dwujęzycznej grupie, współpracy i budowaniu relacji, wspólnych przeżyciach, nowych umiejętnościach.
Będziemy zaklinać burzę, śpiewać projektową piosenkę i włączać widzów we wspólne działania.
Idee latoteatralne to tworzenie przestrzeni do spotkania różnorodnych poglądów i doświadczeń, edukacja poprzez teatr i szerzenie idei pedagogiki teatru, czego przykładem jest projekt „Pod prąd…”.
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
—
Jak podkreślają pomysłodawcy: Projekt porusza temat rzeki, jest spotkaniem z naturą, żywiołem, historią i tożsamością. W Bydgoszczy uznajemy rzekę za coś oczywistego, co jest integralną częścią miasta. Chcemy zaproponować dzieciom poznanie rzeki, przyjrzenie się jej, spojrzenie z innej perspektywy. Celem jest ukazanie rzeki nie tylko jako elementu krajobrazu, ale też jako miejsca różnego typu doświadczeń (od pozytywnych po negatywne) oraz sprowokowanie dzieci do dyskusji na temat tego, jak wyglądają relacje między ludźmi a rzeką w świecie współczesnym, jaka jest historia rzeki i jak łączy się z naszą historią i tożsamością.
Ten temat jest Młynom bardzo bliski, ponieważ to właśnie związki Bydgoszczy z wodą są tematem przewodnym wystawy Węzły, którą otworzymy już jesienią tego roku.
////////////////////
Projekt jest częścią przedsięwzięcia pn. Zajęcia edukacyjne, w tym przyrodniczo–matematyczne dla dzieci i młodzieży realizowanego w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Bydgoszczy 2023+
Źródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera