Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves
Wstęp wolny  /  Sztuki wizualne

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves

  • Wydarzenie archiwalne: 03.09.2021
Miejsce:
Toruń, Plac Rapackiego
Zwycięska praca, autor: Fanghong Huang

 

Ogromne zainteresowanie twórców z całego świata Konkursem Art Moves – otrzymaliśmy prace z 63 krajów świata! Wyjątkowo dużo prac otrzymaliśmy z Chin i Rosji. W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Zawirusowanie nieprawdą. Jak odnaleźć drogę w nawale sprzeczności, chaosie i niepewności?” Zwycięzcą został Fanghong Huang z Chin. Festiwal w nieco zmienionej formie startuje 3 września.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki bilbordowej, który od 14 lat prezentuje i promuje tę kategorię sztuki publicznej. W ramach festiwalu w przestrzeni miasta Torunia prezentowane są prace artystów z całego świata, poruszające ważne, aktualne tematy. W tym roku na nośnikach, które zwykle wykorzystywane są do prezentacji reklam: bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną prace artystyczne, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: „Zawirusowanie nieprawdą. Jak odnaleźć drogę w nawale sprzeczności, chaosie i niepewności?”.

Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat festiwalowego hasła. Tematy corocznych edycji festiwalu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Ogromne zainteresowanie artystów z całego świata konkursem i festiwalem, wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei imprezy oraz w przestrzeni publicznej – miejscu, które służy tu pogłębionej refleksji i komunikacji społecznej.

W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Zawirusowanie nieprawdą. Jak odnaleźć drogę w nawale sprzeczności, chaosie i niepewności?”. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 832 prace, nadesłane przez 462 artystów z 63 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Chin, Tajwanu, Kuby, Kazachstanu, Kambodży, USA, Indii i wielu innych! Wyjątkowo dużo prac otrzymaliśmy z Chin i Rosji. Pokazuje to, że twórcom z tych państw szczególnie bliskie jest tegoroczne hasło konkursowe.

Pojęcie prawdy, jak pokazała pandemia Covid 19, to fundamentalny problem współczesnego świata, z którym muszą się zmierzyć zarówno poszczególne jednostki, całe społeczeństwa, jak i zglobalizowany współczesny świat. Jeszcze do niedawna wydawało się, że ten problem w ogóle nie istnieje i bez pojęcia prawdy możemy doskonale się obyć. Jednak obecny ogólnoświatowy kryzys związany z pandemią uświadomił nam, że nie wystarczą nam własne subiektywne przekonania, opinie i uczucia. By funkcjonować w zdrowy sposób, jako jednostki i całe społeczeństwa, potrzeba nam czegoś więcej, czegoś co wydawało się, że wyszło już z mody i jest passé, czyli obiektywnej prawdy. Nasza gatunkowa nazwa to homo sapiens, czyli człowiek myślący. Trzymanie się obiektywnych faktów i odwoływanie się do obiektywnej rzeczywistości pomaga nam funkcjonować w skomplikowanym, współczesnym świecie. Czy warto podejmować trud, by dotrzeć do prawdy? Czy jest to obecnie w ogóle możliwe? Jak odróżnić prawdę od fałszu? Kto jest autorytetem, któremu możemy zawierzyć, a kto samozwańczym, internetowym „expertem”? Czy każdy ma swoją prawdę, czy istnieje prawda obiektywna? Komu i w co wierzyć?

Jury wyróżniło 6 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2021. Są to prace następujących artystów: Fanghong Huang / Chiny, Junjun_Fan / Chiny, Chia Hsiang Lee / Tajwan, Mario Estevez / Meksyk, Pola Piestrzeniewicz / Polska, Lex Drewiński Polska / Niemcy. Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Fanghong Huang z Chin i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu.

Natomiast prace następujących artystów zostaną pokazane w pokazie specjalnym, na słupie ulicznym (dzięki wsparciu międzynarodowej społeczności artystów i sympatyków festiwalu): Alexander Fomin / Rosja, Anna Wei / USA, Arnav Nigam / Indie, Chia Yu Hsu / Tajwan, Erick Ginard / Kuba, He Huang / Chiny, Henrique Campos / Brazylia, Jixin Wang / Chiny, Justyna Markiewicz / Polska, Liliane Wong / Hong Kong, Łukasz Mesjasz / Polska, Magdalena Dylak / Polska, Marisa Passos / Portugalia, Mateusz Domeradzki / Polska, Michał Łącki / Polska, Nur Ernehir / Turcja, Raqee Najmuldeen / Irak, Tomasz Talerzak / Polska, Vaso Krčmar / Serbia, Wenlong Zhang / Chiny, Yukun Liu / Chiny

Otwarcie festiwalu: 3.09. godz. 12.00 pl. Rapackiego

Wstęp wolny

Data:


03.09.2021 12:00 — 03.10.2021 00:00
Miejsce:


plac Rapackiego i inne punkty miasta
Organizator: