Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Wstęp wolny  /  Dla dzieci  /  Dziedzictwo  /  Edukacja  /  Inne

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  • Wydarzenie archiwalne: 26.01.2024
Miejsce:
Centrum Nauki i Kultury Młyny RotheraBydgoszcz, ul. Mennica 10

Organizatorzy: Młyny Rothera i Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Zespoły Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Młynów Rothera po raz kolejny chcą przypomnieć mieszkańców naszego miasta, którzy zginęli w czasie Zagłady. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest w rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który stał się symbolem tego czasu i miejscem zagłady ponad 1,1 miliona osób. W Auschwitz mordowani i więzieni byli obywatele niemal wszystkich okupowanych przez Niemców krajów Europy, w zdecydowanej większości Żydzi.  Mimo że wiele ofiar Holokaustu nie ma własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca i instytucje.

Z tej okazji zapraszamy na uroczystość czytania imion bydgoskich Żydów. Zależy nam na kultywowaniu pamięci o bydgoszczanach, którzy chodzili po tych samych ulicach i mijali te same miejsca, które my mijamy dzisiaj. Żydzi są częścią naszego lokalnego dziedzictwa, a ślad po tym, że nasze narody przez wieki były sąsiadami, jest obecny chociażby w naszym języku czy w naszej kuchni. Upamiętnienie ofiar Zagłady może być małym gestem o wielkiej mocy: to zabranie stanowiska i wyrażenie sprzeciwu wobec przejawom nienawiści i dyskryminacji. Pamiętając o przeszłości, możemy budować przyszłość, która jest oparta na dialogu i solidarności.

Wydarzenie odbędzie się 26 stycznia o godz. 12:00 w miejscu, w którym stała bydgoska synagoga – u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza. Złożone zostaną kwiaty i kamienie – żydowskie symbole trwałej i nieprzemijającej pamięci. Następnie ceremonia czytania imion bydgoskich Żydów odbędzie się na Placu Teatralnym, gdzie do dziś znajdują się pozostałości macew, czyli żydowskich płyt nagrobnych. Imiona przeczyta aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Paweł L. Gilewski.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 26.01.2024 r., godz. 12.00-13.00
Gdzie? u zbiegu ulic Pod Blankami i Jana Kazimierza – złożenie kwiatów i kamieni;
Plac Teatralny – ceremonia czytania imion
Dla kogo? dla wszystkichŹródło: Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera

ul. Mennica 10
85-112 Bydgoszcz
tel.: 887 467 015

Powiązane wydarzenia

dzisiaj
godz. 12:00–20:00

Spotkanie z Zajączkiem Wielkanocnym

24
lutego (sobota), godz. 18:30–20:00

Dopóki to wszystko trwa

25
lutego (niedziela), godz. 12:30–19:00

Bydgoska Strefa Gier bez Prądu