Między słowem a obrazem. Korespondencja sztuk
Podczas tego wyjątkowego wieczoru spróbujemy wsłuchać się w dialog między różnymi dziedzinami sztuki. Obraz stanie się inspiracją dla słowa, a poezja spróbuje opowiedzieć to, co ukryte w kolorach, kształtach i emocjach.
Jednym z najważniejszych momentów spotkania będzie nawiązanie do szczególnego wydarzenia, które odbyło się w grudniu 2024 roku podczas cyklu ArtStylmiesiąca. Wtedy kilkudziesięciu mieszkańców Wąbrzeźna wspólnie stworzyło obraz – dzieło powstałe z wielu spojrzeń, gestów i wrażliwości.
Do tego właśnie obrazu odniesie się ekfraza – poetycka interpretacja dzieła sztuki – napisana przez wąbrzeską poetkę Aleksandrę Bacińską, która spróbuje uchwycić w słowach atmosferę tamtego wspólnego tworzenia.
W programie wieczoru znajdą się również prezentacje obrazów i wierszy przygotowane przez uczestników spotkania. Każde z nich będzie osobistą próbą rozmowy między sztukami – między tym, co widzimy, a tym, co potrafimy wyrazić słowem.
Spotkaniu towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu Martyny Batkowskiej, która zagra na flecie, wprowadzając słuchaczy w kolejne części tego artystycznego wieczoru.
Zapraszamy wszystkich, którzy lubią poezję, sztukę i spotkania z ludźmi wrażliwymi na piękno.
Na zakończenie przewidujemy chwilę na rozmowy przy lampce wina i niezobowiązujące spotkanie z uczestnikami wydarzenia.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Światowego Dnia Poezji w bibliotece.
Źródło: Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wąbrzeźnie