„Michał Anioł. Miłość i śmierć”
Film

„Michał Anioł. Miłość i śmierć”

  • Wydarzenie archiwalne: 03.03.2024
Miejsce:
Kino Orzeł w BydgoszczyBydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12

Nakręcony przy okazji znakomitej wystawy w National Gallery w Londynie film prezentuje opowiedzianą na nowo, pełną mało znanych faktów biografię Michała Anioła Buonarrotiego, który wraz z Leonardem da Vinci, jest uważany za jednego z największych artystów epoki renesansu – a może i wszech czasów.
Z tej perspektywy Michał Anioł jawi się jako artysta nowoczesny, geniusz totalny, który z równą maestrią przejawiał się w dziedzinie malarstwa (rysunki i freski), rzeźby i architektury. Jego arcydzieła należą do najważniejszych obiektów światowego dziedzictwa: powszechnie uwielbiany posąg Dawida we Florencji, freski na sklepieniu i ścianie ołtarzowej w Kaplica Sykstyńskiej w Rzymie, oraz tzw. „Madonna Manchester”, czyli „Maria z Nazaretu”, znajdująca się obecnie w National Gallery. Film trafi z pewnością do serc tych, na których wyobraźnię działa gigantyczna twórczość Michała Anioła i jego namiętna natura oraz burzliwe dzieje życia i twórczości.

Dodatkowo, przed seansem zapraszamy na odcinek dokumentalnego cyklu "FRAGMENTY".

MCK i Pałac Stary w Ostromecku w minionym roku – roku obchodów 100. rocznicy urodzin Andrzeja Szwalbego – przygotowały film dokumentalny o Kolekcji Współczesnego Polskiego Malarstwa i Grafiki im. Tadeusza Brzozowskiego pt. „FRAGMENTY”, eksponowanej na stałe na ostatnim piętrze Pałacu Starego w Ostromecku. Wśród prac obecnych na wystawie są m. in. dzieła: Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Brzozowskiego, Edwarda Dwurnika, Władysława Hasiora, Józefa Hałasa, Jerzego Kałuckiego, Romana Artymowskiego, Jana Tarasina, Mariana Turwida, czy Andrzeja Nowackiego.

 Źródło: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy