Meksyk oczyma Matematyka – spotkanie ze Sławomirem Rybickim
Edukacja  /  Inne

Meksyk oczyma Matematyka – spotkanie ze Sławomirem Rybickim

  • Wydarzenie archiwalne: 24.11.2023
Miejsce:
Muzeum Okręgowe w Toruniu – Muzeum Podróżników im. Tony’ego HalikaToruń, ul. Franciszkańska 9/11
Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Rybickim, które odbędzie się 24 listopada br. o godz. 17.00.  

Meksyk jest krajem, który przyciąga turystów z całego świata swoją fascynującą historią i kulturą,  ciekawą kuchnią i różnorodną przyrodą. 24 listopada wrażeniami z podróży po Meksyku podzieli się Sławomir Rybicki. Do Meksyku wiodła go nie tylko chęć poznania tego niezwykłego kraju i jego mieszkańców, ale również obowiązki zawodowe. Od lat bowiem jest profesorem i nauczycielem akademickim pracującym na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kieruje Katedrą Równań Różniczkowych, a w latach 2012–2020 był dziekanem tego wydziału. Dlaczego Meksyk? Otóż blisko ćwierć wieku profesor Rybicki współpracuje z matematykami meksykańskimi zajmującymi się mechaniką nieba. W tym czasie 11-krotnie odwiedzał Meksyk przebywając na tamtejszych uniwersytetach (UNAM, UAM oraz ITAM) jako visiting professor, gdzie prowadził badania naukowe i wykłady dla studentów.  Brał również  udział w wielu konferencjach i szkołach  naukowych organizowanych przez meksykańskie środowisko matematyczne.

  Podczas spotkania w Muzeum Podróżników Sławomir Rybicki podzieli się swoimi wrażeniami z pobytu w Meksyku, poruszy historię tego kraju, zwróci uwagę na kulturę i jego zwyczaje. Między innymi spróbuje odpowiedzieć na pytanie: – dlaczego 500-osobowej ekspedycji Ferdynanda Korteza udało się pokonać 3 milionowe państwo Azteków, w którym było 150 tys. wojowników? – jaki wpływ miał  Meksyk na rozwój Kuby? – czy wierzenia azteckie przetrwały do czasów dzisiejszych? – jak kształtowały się przez wieki relacje pomiędzy USA i Meksykiem? – czy Meksyk jest państwem niebezpiecznym? Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

 



Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu