Logo partnera
Film

Matthias i Maxime

  • Wydarzenie archiwalne: 20.08.2023
Miejsce:
Europejskie Centrum Filmowe CamerimageToruń, Rynek Nowomiejski 28
W związku z głośnym ogłoszeniem Xaviera Dolana, jednego z najmłodszych i największych współczesnych twórców kina autorskiego, który po 15 latach intensywnej kariery zdecydował, że nie planuje nakręcić już żadnego filmu, przypominamy dwa tytuły, które są mu szczególnie bliskie. W 2016 roku Reżyser określił „To tylko koniec świata”, dziełem, z którego jest najbardziej dumny. Obraz po swojej premierze na Festiwalu w Cannes, podzielił krytyków i publiczność, jednocześnie przynosząc twórcy Grand Prix Festiwalu i Nagrodę Jury Ekumenicznego. Druga propozycja to „Matthias i Maxime” nieoczekiwanie ostatni film Reżysera, w którego obsadzie znaleźli się jego najbliżsi przyjaciele.

Potrzebujący przerwy od kiepskiej pracy w barze i trudnej relacji z matką, Maxime (Xavier Dolan) decyduje się zmienić swoje życie i wyjechać na dwa lata do Australii. Przed opuszczeniem Kanady spędza czas z najlepszymi kolegami w domku nad jeziorem. Do ekipy należy również jego najbliższy przyjaciel Matthias, młody prawnik, który prowadzi uporządkowane życie u boku swojej dziewczyny. Gdy młodsza siostra jednego z bohaterów angażuje ich do swojego studenckiego filmu, okazuje się, że jeden zawarty w scenariuszu pocałunek potrafi wszystko zmienić…

Autorem zdjęć do obu prezentowanych w naszym kinie filmów jest André Turpin. Jego współpracę z Dolanem rozpoczął „Tom” z 2013 roku, po nim nakręcili rewelacyjną „Mamę”, za którą otrzymał Brązową Żabę na Festiwalu EnergaCamerimage, a w 2018 roku stworzyli „The Death and Life of John F. Donovan” obraz, który nie wyszedł poza obieg festiwalowy. Ich ostatnim wspólnym projektem jest miniserial „La nuit où Laurier Gaudreault s’est réveillé”.

W wywiadzie udzielonym magazynowi Vogue Dolan stwierdził, że wśród tytułów, które silnie zainspirowały go do stworzenia gejowskiej historii miłosnej znalazł się „Piękny kraj”. Film Francisa Lee, z charyzmatycznym Joshem O’Connorem w roli głównej, pojawi się na naszym ekranie w ramach Zakochanego Piątku pod koniec sierpnia i we wrześniu.

Źródło: Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Rynek Nowomiejski 28
87-100 Toruń
tel.: 723 240 699

Powiązane wydarzenia

25
września (poniedziałek), godz. 17:00

Mystery Train – WRZESIEŃ Z JARMUSCHEM

29
września (piątek), godz. 17:00

Serce miłości

29
września (piątek), godz. 18:45

Mój anioł